Kotwy chemiczne działają wykorzystując zjawisko adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się ze sobą różnych materiałów. O nośności takich kotew decyduje siła tego połączenia, dlatego nazywa się je też kotwami wklejanymi. Kotwy wklejane dedykowane są zwłaszcza do wymagających zamocowań o dużej nośności zastępując w tym bardzo dobrze dyble rozprężne.

Daje się je zastosować w większości podłoży budowlanych, zwłaszcza w betonie,  ale i  w cegle czy pustakach. Ich montaż nie powoduje większych kłopotów. Możemy pewnie zastosować je do przenoszenia dużych obciążeń zarówno wewnątrz, jak również na zewnątrz nowych oraz remontowanych budynków. Największą zaletą kotew wklejanych jest bez-rozporowy montaż w podłożu. W przeciwieństwie do dybli rozporowych kotwa chemiczna nie przenosi naprężeń oraz nie wywiera nacisku na ścianki otworu. Jej nośność wynika wyłącznie z sił przyczepności.

 

Czym jest kotwa chemiczna?

 

Kotwienie może odbywać się poprzez Kotwę chemiczną do betonu to  produkt syntetyczny, składający się z żywicy oraz utwardzacza. Sprzedaje się go w specjalnych pojemnikach , zawierających często także dodatkowe wyposażenie , np. w formie pompki. Niektóre kotwy sprzedaje się także z profesjonalnymi urządzeniami do czyszczenia otworów. Wielką zaletą kotew chemicznych jest możliwość używania ich w rozmaitych typach podłoży. Co najważniejsze, w przeciwieństwie do klasycznych, mechanicznych form łączenia, nie wpływają one niszcząco na podłoże. Dzięki temu mogą one być z powodzeniem wykorzystywane w słabych materiałach, wyróżniających się zdecydowanie mniejszą gęstością.

 

Kotwienie chemiczne 

 

Podstawową cechą oraz istotną zaletą kotwy chemicznej jest to, iż umożliwia ona nierozerwalne zespolenie ze sobą różnorodnych materiałów. Parametry nośności kotwy chemicznej są najwyższe ze wszystkich popularnych łączników. Chodzi tu zarówno zarówno o wielotonowy udźwig obciążeń, jak i odporność na obciążenia dynamiczne. Kotwa chemiczna wypełnia dokładnie wszystkie nierówności, wgłębienia oraz rysy e pomiędzy stosowanymi materiałami, a następnie zastyga tworząc niezwykle silne I trwałe połączenie. Inną właściwością złączy kotwami chemicznymi jest brak wywoływania naprężeń w podłożu. W odróżnieniu od kotew mechanicznych nie występuje tutaj rozpieranie się tulei lub kołka w otworze, co wywołuje osłabienie podłoża, zwłaszcza przy krawędziach.

 

Gdzie wykorzystywać kotwy chemiczne?

 

Kotwy chemiczne są dedykowane do zamocowań w podłożach pełnych mocnych (beton), pełnych słabych (na przykład cegła, beton komórkowy) i w podłożach z pustkami (na przykład cegła dziurawka, pustaki). Łączniki takie są dedykowane szczególnie do robienia zamocowań w podłożach cienkich, zniszczonych, o ograniczonej równowadze. Można ich również używać w pobliżu krawędzi podłoża bez narażenia na jego uszkodzenie, kruszenie .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *