Wkrętarki, jak i wiertarko-wkrętarki to urządzenia, które są niezastąpione nie tylko w budownictwie, ale i w trakcie różnorodnych prac w domowym warsztacie. Niemniej jednak ich przydatność będzie większa, jeżeli dołączymy do nich właściwe wyposażenie. Poniżej prezentujemy podstawowe, jak i dodatkowe akcesoria do wyżej wymienionych urządzeń, których wybór warto wziąć pod uwagę.

 

Bity

Są podstawowymi końcówkami wymiennymi, w które powinien wyposażyć się każdy użytkownik wkrętarki, czy też wiertarko-wkrętarki, chociaż ich używanie możliwe będzie również w wypadku, jeżeli posiadamy zwykły ręczny wkrętak. Bity umożliwiają swobodne wkręcanie, jak i wykręcanie wkrętów i śrub różnych rodzajów. Zatem producenci proponują nam szereg tychże wymiennych końcówek, które mają odrębne oznaczenia, a dzięki temu – odrębne zastosowania.

Istotne parametry bitów to :

 • długość całkowita końcówki,
 • wymiar gwintu,
 • rodzaj gwintu.

 

Wiertła

Jeżeli mamy na wyposażeniu wyłącznie zwykłą wkrętarkę, to niewątpliwie nie będą nam one potrzebne. Niemniej jednak w przypadku wiertarko-wkrętarek są one podstawową częścią wyposażenia. Warto pamiętać o tym, iż można wziąć pod uwagę nie tylko tradycyjnie wykonane wiertła, ale także te dużo bardziej złożone części, do których zaliczyć można przykładowo specjalistyczne akcesoria wraz z kłem, które służą do obrabiania płyt wiórowych wykończonych tworzywem, czy też miękkiego drewna. Kieł centrujące pozwala na wykonanie otworów z bardzo dużą precyzją. Niezwykle przydatne może być także wiertło uniwersalne stopniowane, mające wiele średnic, które przy okazji minimalizuje znacznie ryzyko powstawania ewentualnych zadziorów podczas wykonywania wiercenia.

Istotne parametry w tym przypadku to :

 • średnica,
 • długość robocza,
 • długość całkowita.

 

Nawiertaki i fazowniki

Fazowniki stanowią bardzo rozbudowane wersję standardowych wierteł, zaś nawiertaki mają za zadanie je wspierać. Pierwsze z nich są przeznaczone bowiem tylko do wykonywania pogłębień, drugie zaś służą celem tworzenia nawierceń pod wykonywanie otworów w kolejnych etapach. Producenci oferują również nawiertaki mające fazowniki, które stanowią połączenie tychże dwóch wymienionych powyżej elementów. W każdej z wybranych wersji pozwalają na obróbkę drewna, tworzyw sztucznych, czy też metali nieżelaznych.

Istotne parametry to :

 • długość całkowita,
 • średnica.

 

Zdzieraki

Jak sama nazwa ich wskazuje, stworzone zostały do zdzierania, a bardziej konkretnie – do wykonywania wgłębień, jak i bardzo sprawnego usuwania zbędnych warstw zalegającego materiału. W zależności od tego, jakie są nasze indywidualne potrzeby, mogą mieć one kształt cylindryczny, stożkowy, albo też kulisty.

Najbardziej istotne parametry to :

 • maksymalna ilość obrotów na minutę,
 • kierunek obrotów,
 • długość robocza.

 

Akumulator

Jeżeli zaobserwujemy spadek mocy we wkrętarce akumulatorowej, zauważymy, iż bateria ulega szybkiemu rozładowaniu, zaś jej ponowne naładowanie trwa dłużej, aniżeli na początku – może to oznaczać, iż potrzebujemy całkowicie nowego akumulatora.

3 komentarze

 1. Pingback: Wybieramy wkrętarkę - Narzędzia dla Ciebie i Twojej firmy

 2. Pingback: Przecinarka z serii MX FUEL - Narzędzia dla Ciebie i Twojej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *