Bezpieczne używanie wierteł sds to temat, który rozważmymy w  naszym dzisiejszym artykule. Jeżeli w trakcie użytkowania wierteł SDS zauważymy, iż uchwyt narzędzia ulega wycieraniu, najprawdopodobniej stosujemy je w nieodpowiedni sposób. Jak właściwie zamocować wiertło? Poniżej krótki poradnik, który nam to z pewnością ułatwi.

 

Wiertła sds oraz sds plus – czym dokładnie są? 

Powstała w latach 70 technologia sds na początku była stosowana tylko w profesjonalnych urządzeniach udarowych. Niezwykle szybki zaczęła być również stosowana w przypadku pozostałych elektronarzędzi. Wszystko dzięki niezwykłej prostocie używania. Bez konieczności żmudnego wciskania wierteł na siłę, albo zastosowania klucza za każdym razem, kiedy chcemy je wymienić. Wszystko, co trzeba zrobić, to umieścić je w otworze i doścignąć lekko aż słychać będzie charakterystyczne kliknięcie. Znajdująca się wewnątrz kulka blokuje wiertło, zaś energia urządzenia jest przenoszona dzięki dwóm zębom umieszczonym w uchwycie.

Obecny rynek narzędzi sds jest jeszcze szerszy – poza wiertłami można spotkać również dłuta zeskrobujące, a także akcesoria szlifujące i piłujące, które montowane są właśnie w tenże sposób.

Bezpieczne używanie wierteł sds

 

Bezpieczne używanie wierteł sds

Jak wspomniano powyżej, wiertła sds z zasady należą do najłatwiejszych w montowaniu. Trzeba je tylko włożyć w otwór, a później delikatnie docisnąć – aż będzie można usłyszeć cichutkie kliknięcie. W rzeczywistości ta pozorna prostota sprawia, iż zwykle nie przykłada się do tego większej wagi. Zaś później po oddaniu zepsutego urządzenia do serwisu, okazuje się, iż jest to wina nieodpowiedniego zamontowania wierteł sds. Poniżej opiszemy kilka wskazówek celem ułatwienia prawidłowego wykonania tejże czynności:

  • zanim wciśniemy wiertło sds plus do otworu, należy upewnić się , że nie ma tam żadnego kurzu, pyłu, czy też innych drobinek, które są efektem poprzedniego wiercenia,
  • warto także przed każdorazowym użyciem delikatnie pokryć uchwyt wiertła sds niewielką ilością smaru. Później wytrzeć go miękką i suchą ściereczką. Uważajmy jednakże, ażeby na powierzchni nie pozostały żadne włókna,
  • jeżeli wiertło spadło nam na ziemię, zanim go użyjemy, trzeba go dokładnie wyczyścić, tak ażeby nie pozostały na nim ziarenka piasku, czy też innych zabrudzeń,
  • zawsze należy wkładać wiertło czystymi rękoma do otworu.

Wyciąganie wierteł sds po zakończonej pracy nie powinno sprawić nam najmniejszego problemu. Wystarczy tylko lekko przesunąć tulejkę uchwytu w tył, uchwycić akcesorium i później pociągnąć. Pamiętajmy także o tym, że na koniec trzeba je jeszcze odpylić.

 

Czym grozi niewłaściwe zamontowanie?

Chociaż mogłoby się wydawać, iż sposób mocowania tak małego akcesorium jest błahą sprawą, w rzeczywistości może to w dużym stopniu wpływać na żywotność całego urządzenia. Okazuje się bowiem, że jeżeli wiertło nie będzie solidnie osadzone w otworze. Mogą przedostawać się do jego środka drobinki pyłu i kurzu powstające podczas pracy. To zaś doprowadzi do rozszczelnienia układu pneumatycznego urządzenia,albo do uszkodzenia uchwytu. Konieczna będzie zatem naprawa, albo nawet i wymiana wiertarki na nową. Warto tutaj wspomnieć jeszcze o tym, iż powstałych w tenże sposób uszkodzeń nie obejmuje gwarancja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *