Wkrętarka jest jednym z podstawowych narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym domu. To właśnie dzięki niej możemy szybko i sprawnie przeprowadzić drobne prace remontowe i naprawcze. Niemniej jednak wkrętarka sama w sobie nie byłaby tak efektywnym i funkcjonalnym narzędziem, gdyby nie możliwość dobrania do niej odpowiednich akcesoriów. Jednym z podstawowych dodatków do wkrętarek są bity. Jakie mamy ich rodzaje i dlaczego ważne jest, by odpowiednio je dobrać?

Jakie są dostępne rodzaje bitów do wkrętarek?

Bity do wkrętarek znacznie zwiększają możliwości tego narzędzia. Na rynku obecnie mamy wiele rodzajów bitów, które zostały rozróżnione ze względu na kształt grotu. Tak więc możemy wyróżnić:

 • bit sześciokątny- gdzie każda z krawędzi ułożona jest pod kątem 60 stopni.
 • Torx- to rodzaj bitu w którym kształt grotu przypomina sześcioramienną gwiazdę o nieznacznie zaokrąglonych krawędzi. Co więcej, bit ten zdolny jest do przenoszenia momentu obrotowego, więc nie zniszczy on wkrętów.
 •  Torx plus- można powiedzieć, że to ulepszona wersja bitu trox. Niemniej jednak różni się on nieco kształtem. Chociaż wciąż przypomina sześcioramienną gwiazdę z zaokrąglonymi krawędziami, to dodatkowo są one jeszcze spłaszczone. Bit ten generuje więc jeszcze wyższy moment obrotowy.
 • Torx TR- kolejny bit z serii trox, który wyróżnia się otworem na środku.
 • bit kwadratowy- nazywany też bitem czworokątnym. Posiada on wszystkie, równe krawędzie.
 • bit trójkątny- jest to niezwykle rzadko wykorzystywany rodzaj bitu. Jego zastosowanie wymaga użycia większej siły podczas wkręcania.
 • bit prosty- nazywany również bitem rowkowym. Charakteryzuje go proste nacięcie łba, a także to, że nie posiada on centrowania.
 • bit krzyżowy PH- sprawdzający się przy wkrętach typu Phillips, z charakterystycznym wgłębieniem.
 • bit krzyżowy PZ- podobny do poprzedniego rodzaju bitu, jednak jego profil składa się z 2, ułożonych względem siebie, krzyży. Zapewnia on wysoką stabilizację narzędzia podczas pracy.
 • bit XYZ- jest to bit wyposażony w 12 drobnych zębów.
 • Torx-Set- posiada on 4 krawędzie ułożone w przesunięty krzyż.
 • Tri-Wing- wyposażony w 3 powierzchnie nośne.

Dlaczego tak ważne jest odpowiednie dobranie bitów do wkrętarki?

Nie jest tajemnicą, że prawidłowo dobrany bit do wkrętarki może zapewnić jej o wiele większą funkcjonalność, a tym samym znacznie usprawnić działanie naszego urządzenia. Dzięki temu zakres prac, które możemy wykonać przy użyciu wkrętarki znacznie się rozszerzy. Z uwagi na bezpieczeństwo pracy z wkrętarką, również istotne jest odpowiednie dobranie bitów. Niektóre z nich mają większą, a inne mniejszą zdolność do przenoszenia momentu obrotowego. Dodatkowo niektóre bity w większym lub mniejszym stopniu zapobiegają wyskakiwaniu wkrętów, a także ich niszczeniu. Istotną rolę odgrywa również to, czy bit zostanie odpowiednio dopasowany do łba śruby, tak byśmy nie musieli wykorzystywać jak największego nacisku na urządzenie podczas pracy, która tym samym stanie się mniej męcząca i bardziej komfortowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *