Wybór odpowiedniego wiertła z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jeśli nie znamy podstawowych informacji na ich temat. Bardzo często stosuje się wiertła do drewna, które okazują się być bardzo funkcjonalne i przydatne w wielu przypadkach. Po czym możemy rozpoznać wiertła do drewna? W jaki sposób szybko i skutecznie wiercić w drewnie? Jakie wiertła do drewna powinniśmy wybrać? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Wiertła do drewna- po czym je rozpoznać?

Nie trzeba być specjalistą, aby stwierdzić, że drewno to stosunkowo miękki materiał, w konsekwencji wywiercenie w nim otworu nie jest problematyczne. Można to zrobić właściwie każdym wiertłem. Pomimo wszystko w przypadku dobrania złego rodzaju wiertła, możliwe jest jego uszkodzenie. Dodatkowo częstym zjawiskiem jest powstawanie nierówności i odprysków, które mają negatywne znaczenie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiertła do drewna charakteryzują się centrującym ostrzem. To właśnie dzięki niemu unikniemy sytuacji, w której narzędzie mogłoby się ześlizgnąć. Dodatkowo mamy pewność co do tego, na jaką głębokość będziemy robić otwór. Warto wspomnieć o tym, że wiertła do drewna wyróżniają się spośród pozostałych ze względu na odmienny kąt wierzchołkowy, a także inną geometrię w porównaniu do odmiennych egzemplarzy.

W jaki sposób wiercić w drewnie?

Zastanawiasz się, w jaki sposób powinniśmy wiercić w drewnie? Spieszymy z odpowiedzią! W przypadku, kiedy posiadamy ogranicznik głębokości wiercenia, powinniśmy z niego skorzystać. W przeciwnym wypadku należy zaznaczyć na wiertle grubość deski, ewentualnie odpowiednią głębokość otworu. Zróbmy to za pośrednictwem taśmy. W konsekwencji głębokość wiercenia będzie powtarzalna, a także będziemy wiedzieć, jak głęboko musimy jeszcze drążyć. Centrujące ostrze należy umieścić na środku odwiertu. W następnej kolejności delikatnie przyciskamy wiertarkę. Należy to jednak robić z wyczuciem, bowiem istotne jest znalezienie złotego środka. Obroty nie mogą być zbyt duże, podobnie jak siła nacisku. W przypadku szybkiego obracania się temperatura wiertła robi się ogromna, w konsekwencji narzędzie topi się i tępi, a to prowadzi do mniejszej wydajności.

Jakie wiertła do drewna wybrać?

Aby wiercenie w drewnie było skuteczne, należy skorzystać z wierteł spiralnych, puszkowych, łopatkowych płaskich, ewentualnie z otwornic. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że różnią się one od siebie nie tylko kształtem, ale także przeznaczeniem. Największą popularnością cieszą się spiralne wiertła do drewna. Ich średnica oscyluje w granicach od 3 do 30 mm. Pomimo tego, że są podobne do wierteł do metalu, to jednak ostrza mają zupełnie inne parametry. Wiertła łopatkowe wykorzystywane są wtedy, gdy konieczne okaże się zrobienie większego otworu. Swoim kształtem przypominają łopatki. Pamiętajmy jednak o tym, że nie są one odpowiednim wyborem w przypadku precyzyjnego wiercenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *