klucz udarowy akumulatorowy jest jednym z najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanym w serwisie samochodowym. Co jednak należy wiedzieć przed jego zakupem? Okazuje się, że kluczowe znaczenie ma w tym przypadku moment maksymalny klucza udarowego. Większość śrub znajdujących się w autach niestety nie wytrzymuje momentu skręcającego na poziomie 1300 bądź 1700 Nm. Tak duży moment obrotowy w niektórych przypadkach przynosi więcej szkód niż korzyści, chyba że klucz posiada specjalny system chroniący śruby przed zerwaniem. Nie mniej ważny jest stosunek momentu maksymalnego do momentu roboczego. W wysokiej klasy kluczach wynosi on 0.7, a więc spadek o maksimum 30%.

Praktyka z wykorzystaniem klucza udarowego. 

Oczywiście w praktyce liczy się nie tylko sama cena klucza udarowego akumulatorowego, ale i koszty jego późniejszej eksploatacji, co ma związek z zużyciem powietrza. W praktyce klucze, które zużywają mniej niż 200 litrów powietrza na minutę pozwalają tylko w ciągu jednego sezonu zaoszczędzić w ten sposób nawet kilkaset złotych.

Klucze udarowe stosowane na co dzień przy odkręcaniu kół muszą być silne i wytrzymałe. Dobrze jest również, gdy posiadają nieprzemarzającą rękojeść, najlepiej z tzw. strefami miękkimi, które są odporne na wpływ smaru bądź oleju. W przypadku naprawy podwozia czy silnika stosuje się na ogół klucze mniejsze i lepiej wyważone, które pozwalają na wygodną pracę w dość małej przestrzeni. Z tego powodu klucze udarowe o mocy większej niż 1000 Nm oraz długości do 17 centymetrów włącznie są polecane przez ekspertów. Zwarta, zbita konstrukcja klucza sprawia, że jest on doskonale wyważony. Ten parametr jest lepszy, jeśli odległość od końca zbieraka do środka ciężkości klucza jest niewielka. Wówczas w czasie pracy klucz nie przechyla się do przodu, a więc nie obciąża stawów osoby z nim pracującej.

Szybciej znaczy lepiej

Warto ponadto porównać jakość pracy  w przypadku dwóch elementów, a więc możliwości odkręcania śrub (im szybciej, tym oczywiście lepiej) oraz przykręcania śrub, ale przy jednoczesnej ich ochronie przed przeciążeniem. W tym celu klucze poddaje się tzw. próbie koła. Znaczenie w tym przypadku ma czas odkręcania koła samochodu i moment dokręcenia tego samego koła samochodowego przy minimalnym nastawie klucza. W praktyce nowoczesne klucze udarowe działają szybko.

Co wpływa na sprawność klucza udarowego?

Na sprawność klucza udarowego składa się m.in. możliwość osiągania wysokiego momentu obrotowego w jak najkrótszym czasie. Z kolei minimalny moment dokręcania kluczem udarowym przekłada się na maksymalną ochronę gwintów śrub. Wyniki w zakresie do 90 Nm pozwalają na dokręcenie śruby koła samochodowego kluczem dynamometrycznym o odpowiednim momencie. W przypadku systemów zmiany obrotów klucza i systemów chroniących gwinty, najlepsze konstrukcje posiadają jeden, centralnie zlokalizowany zawór, który steruje kierunkiem pracy oraz momentem obrotowym. Zawór klasy przemysłowej posiada przy tym stały, maksymalny moment odkręcania, a moment dokręcania jest regulowany i obsługiwany ręką. Przy wyborze klucza dobrze jest wziąć pod uwagę również istniejący serwis gwarancyjny i pogwarancyjny oraz cenę i obsługę posprzedażową.

Nowe technologie w Akumulatorach 

Najważniejsze jest jednak to, że nowe akumulatory litowo-jonowe wykorzystują innowacyjną, przełomową technologię HIGH OUTPUT™. Technologię, która  zapewnia o 50% więcej mocy użytkowej w porównaniu z innymi akumulatorami M18™ REDLITHIUM-ION™. Akumulatory te nagrzewają się też o 50% mniej oraz gwarantują o 33% więcej czasu pracy na jednym ładowaniu. Dzięki temu operatorzy mogą pracować z narzędziami akumulatorowymi intensywniej i dłużej niż kiedykolwiek wcześniej.

Akumulatory litowo-jonowe High Output Milwaukee wykorzystują ogniwa zbudowane  z warstwowo ułożonych elektrod zamkniętych w metalowej obudowie. Przeważnie anodę pokrywa się folię miedzianą, natomiast katodę folią aluminiową. Pomiędzy nimi umieszcza się wspomniany wcześniej separator. Ma on zwykle postać membrany z tworzywa sztucznego. Zadaniem tego elementu jest elektryczna izolacja anody od katody. Ciągłość separatora jest warunkiem koniecznym dla bezpiecznej pracy akumulatora. Konstrukcja akumulatora jest lekka i nie komplikuje niepotrzebnie narzędzia. Dzięki temu każde elektronarzędzie jest wciąż bardzo poręczne i łatwe w obsłudze. Zadaniem wspomnianych przed chwilą separatorów jest zapobieganie uszkodzeniom związanym z wibracjami i upadkami, na które narażony jest akumulator podczas pracy. Obudowa posiada także regulację temperatury.

Porównanie wydajności Akumulatora HO Red Lithium_02
Porównanie wydajności Akumulatora HO Red Lithium_02

Elektronika REDLINK PLUS™

Zmieniona została również elektronika sterująca prawidłowym działaniem baterii pracująca w opatentowanym systemie REDLINK PLUS™. Algorytmy działania tego układu monitorują ogniwa podczas typowej pracy, ładowania oraz w przypadkach ekstremalnych.  Dzięki temu najnowsze akumulatory litowo-jonowe posiadają optymalną wydajność i maksymalną żywotność. Akumulator REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT HB5.5 odprowadza wodę od elementów elektronicznych i zapobiega jej wnikaniu do obudowy akumulatora. Posiada również wbudowany wskaźnik naładowania, który pomaga użytkownikowi zmaksymalizować wydajność pracy informując o zasobie energii w baterii. Można więc precyzyjniej planować projekty i mieć wgląd w niezbędne cykle ładowania. Zwiększono i zoptymalizowano  przekroje elementów elektrycznych i styków, co zabezpieczyło je przed przegrzaniem podczas maksymalnego obciążenia prądowego oraz przed skutkami pracy w niskich temperaturach.

Dłuższa żywotność Akumulatorów litowo-jonowych REDLITHIUM-ION™

Akumulatory litowo-jonowe REDLITHIUM-ION™ zapewniają najlepszą w swojej klasie wydajność w ekstremalnych warunkach pracy. Tam, gdzie wysokie temperatury są czynnikiem krytycznym, akumulatory REDLITHIUM-ION™ są o 20% chłodniejsze niż akumulatory tradycyjne . Nie występuje też w nich  efekt stopniowej utraty mocy i efektu pamięci. Dzięki temu baterie są w pełni przygotowane do intensywnego działania w temperaturach otoczenia do -28°C. Jeżeli jednak, mimo wysokiej jakości konstrukcji, akumulator przegrzeje się, elektronika REDLINK™ wyłącza go. Po ochłodzeniu możemy ponownie używany. Należy zaznaczyć, że standardowe akumulatory działają jedynie w temperaturze do -6ºC.  Prezentowany akumulator REDLITHIUM™ HIGH OUTPUT posiada złącze zasilająco – komunikacyjne. Dzięki temu jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi obecnie produktami bezprzewodowymi Milwaukee® pracującymi w systemie M18™. Są one zaprojektowane dla najbardziej wymagających użytkowników na całym świecie. Zapewnia natychmiastowe polepszenie wydajności, wydłużenie czasu pracy i zwiększenie trwałości narzędzi M18™. Bateria ta gwarantuje największą wydajność z pojedynczego naładowania w trakcie wytężonej pracy ciągłej zasilanych nią profesjonalnych elektronarzędzi. Działa długo nawet w urządzeniach wymagających dużej mocy w pracy. Żywotność ogniw jest bardzo duża, można więc korzystać z akumulatora przez wiele lat. Akumulator nadaje się też do wykorzystania jako zastępczy  lub jako zapasowy usprawniający wykonanie pracy.

Moc i wydajność Systemu REDLINK PLUS™

System REDLINK PLUS™ łączy w sobie najwyższą moc narzędzi dla profesjonalistów, lekkość, niezwykle wysoką wydajność i doskonałą ergonomię. Wykorzystując akumulatory litowo-jonowe REDLITHIUM-ION™ oraz silniki bezszczotkowe POWERSTATE™ i elektronikę sterującą REDLINK PLUS™ można zapewnić najwyższą możliwą wydajność pracy. W połączeniu z opatentowanymi technologiami, innowacyjnymi silnikami i zaawansowaną elektroniką zmieniamy standardy pracy. Duża moc efektywna pozwala z powodzeniem zastąpić elektronarzędzia zasilane przewodowo maszynami akumulatorowymi Milwaukee®.

Łącząc nowoczesny sprzęt i oprogramowanie, inteligentny system REDLINK™ umożliwia zaawansowaną komunikację pomiędzy akumulatorem a narzędziem. Zapewnia równocześnie niedostępny wcześniej poziom wydajności, ochrony i produktywności. 

Przeczytaj też artykuł: 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *