Frezowanie stanowi jeden z rodzajów obróbki skrawania materiału, które polega na tym, że oddzielana jest warta materiału, dzięki narzędziu, jakim jest frezarka. Ta właśnie maszyna robi ruch obrotowy, tymczasem ruch posuwowy jest wykonywany, dzięki narzędziu. Bądź też może robić to przedmiot, który poddajemy obróci. Zęby, jakie ma frezarka, zagłębiają się w danym materiale i tym samym ściągają wióry, które mają różną grubość. Frezowanie ma na celu, pomóc nam w obróbce takich materiałów, jak metal, drewno, jak również tworzywa sztuczne. W związku z tym powinniśmy wiedzieć, czym jest frezowanie oraz jakie są jego rodzaje?

 

Czym jest frezowanie?

Jak już wspomniano wyżej, frezowanie stanowi proces obróbki skrawaniem materiału, jaki sprowadza się do tego, że warstwy metalu są od siebie oddzielane, za pomocą urządzenia, jakim jest frezarka. Zęby, jakie ma frezarka, zgłębiają się w materiał, poprzez to że wykonywany jest ruch obrotowy. W tym samym czasie ten sam przedmiot bądź też narzędzie wykonują ruch posuwowy. Który umożliwia zdjęcie przez frezarkę wiórów. jakie mają różną grubość. Jeżeli chodzi o frezowanie współbieżne, to jednakowo frezarka. Jak i również dany przedmiot poruszają się w tym samym kierunku. Cały proces frezowania, można zastosować, zarówno do powietrzni płaskich, jak i do elementów kształtowych, którymi mogą być na przykład koła zębate. Frez wieloostrzowy powoduje, że danym przedmiotom możemy nadać dowolny kształt. Niezależnie od tego, z jakich tworzyw zostały one zrobione. Obróbka skrawaniem, może być robiona, zarówno jeżeli chodzi o przedmioty metalowe. Drewniane, jak również te, które zostały wyprodukowane z tworzyw sztucznych.

 

Jakie mamy rodzaje frezowania?

Jeżeli chodzi o sam proces frezowania, to przy jego przeprowadzaniu następuje usunięcie warstwy metalu. Aby ten proces, mógł zostać przeprowadzony, to niezbędne jest profesjonalne urządzenie, jakim jest frezarka, w której pracy ma wykorzystanie ruch obrotowy. Zęby frezarki są wprowadzane w materiał poddawany obróbce, przy tym usuwając z niego wióry, które mogą występować w różnej wielkości. Obróbce za pomocą frezarki, możemy poddawać różnego rodzaju płaszczyzny, rowki, gwinty, koła zębate, jak również wiele innych rzeczy. Wyróżniamy na przykład frezowanie współbieżne, w którym krawędź tnąca frezarki porusza się tak, jak biegnie materiał. Możemy mieć do czynienia także z frezowaniem przeciwbieżnym, a wówczas krawędź tnąca frezarki, porusza się odwrotnie do ruchu materiału. Możemy frezować przedmioty wykonane z przeróżnych materiałów.

Co prawda, zdecydowanie najczęściej frezujemy przedmioty metalowe. Frezarka poradzi sobie także z frezowaniem przedmiotów zrobionych z tworzyw sztucznych, czy też z drzewa. Poza wspomnianym wyżej podziałów możemy frezowanie podzielić również na walcowe oraz kształtowe, a ten podział odnosi się do umieszczenia ostrzy. Frezowanie jest obecnie bardzo często stosowanym sposobem obróbki różnych materiałów, dlatego też wiele przedsiębiorstw ma tą usługę w swojej ofercie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *