Dzięki kluczowi dynamometrycznemu możemy przykręcić śrubę z optymalnym momentem, a zatem z zastosowaniem właściwej siły. Klucz dynamometryczny, to naprawdę bardzo ważne narzędzie, ponieważ możemy zauważyć, że w autach, w rowerach, czy też w innych sprzętach, jest wiele elementów, które nie raz musimy dokładnie przykręcić, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, to może się samo odkręcić, albo – co gorsza – się zepsuje. W związku z tym, jak odpowiednio dobrać klucz dynamometryczny?

Czym tak właściwie jest klucz dynamometryczny i jak działa?

Klucz dynamometryczny, można zakwalifikować do typu narzędzi, jakie mają wykorzystanie w wypadku odkręcania i dokręcania połączeń, takich jak na przykład śruby, czy nakrętki. Dzięki temu narzędziu będziemy mogli zrobić to precyzyjnie z dokładnie ustaloną siłę. Jeżeli chodzi o nazewnictwo branżowe, to spotkać się możemy z określeniem, że ta właśnie siła stanowi moment, który może być dokładnie wybrany oraz dostosowany, właśnie dzięki kluczowi dynamometrycznymi. Dzięki temu śruba czy też zakrętka może być wkręcana z taką siłą, na jakiej nam zależy.

Klucz ten, może działać w taki właśnie sposób, dzięki zastosowaniu praw fizyki, jak również dzięki jego odpowiedniej budowie. Klucz dynamometryczny, ma sprężynę, która w momencie kiedy dopasowujemy siłę wkręcania, odpowiednio się napina i dzięki temu w określonych warunkach, możemy używać klucza. Niezwykle ważne, jeżeli chodzi o budowę produktu, jest specjalistyczna zapadka, jaka blokuje klucz w chwili, kiedy siła jaką chcemy uzyskać, została osiągnięta.

Klucz dynamometryczny, sprawia, że wykonywane przez nas czynności są niezwykle precyzyjne, dlatego też narzędzie to stosowane jest w wielu dziedzinach. Najczęściej zastosowanie znajduje w motoryzacji, gdzie pozwala nam dokręcić wszelkie newralgiczne śruby w samochodzie. Do tego, klucz ten zastosowanie może mieć. Także w przemyśle, budownictwie, w halach produkcyjnych, jak również w warsztatach, czy też w serwisach. Trzeba powiedzieć, że żaden klucz dynamometryczny nie jest dokładny na sto procent, dlatego też mogą występować mniejsze, czy też większe odchylenia od normy. Jest to zależne od wielu czynników, a do jednych z najważniejszych zaliczyć możemy mechanizm sprężynowy, który spełnia funkcję siłomierza.

Jaki klucz dynamometryczny, powinniśmy wybrać pod względem materiału?

Kiedy dokonujemy zakupu danego klucza dynamometrycznego, to na samym początku naszą uwagę powinny zwrócić materiały, z którego dany klucz został wykonany. Warto wybrać taki klucz, którego korpus został wykonany z utwardzanej stali chromowo – wanadowej. Najtańsze modele, zazwyczaj wykonane zostały z tanich stopów stali, z wykorzystaniem niklu. Jeżeli dokonujemy zakupu bezpośrednio, to z całą pewnością zobaczymy różnicę. Co będzie ciężkie jeżeli chcemy dany klucz dynamometryczny zakupić przez internet. Jeżeli mamy jakieś pytania, co do danego klucza, to powinniśmy zapytać sprzedawcę dany w sklepie, który na pewno rozwieje wszystkie wątpliwości, jakie mamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *