Gwintowniki należą do urządzeń skrawających i do urządzeń, jakich podstawowym założeniem jest skrawanie bądź mówiąc odmiennie zdejmowanie niewielkich elementów obrabianego artykułu. Mają one za cel nacinanie gwintów wewnętrznych. Ich struktura jest dosyć prosta – są zbliżone do śruby przy czym, jest zaopatrzony w ostrze frezujące. Przez wkręcanie w otwór nacina w środku gwint. Składają się z części roboczej, części skrawającej i niewątpliwie uchwytu. Dodatkowo istotnym aspektem jest część prowadząca końcówki, jaka ma wymiar nieco zbieżnego stożka. Ma to na celu obniżenie grubości wióra i obniżenie napięć, jakie mogą wywołać zniszczenie gwintu bądź chociażby złamać gwintownik w otworze. Dodatkowo blisko części skrawającej są rowki, jakie tworzą ostrza oraz prowadzą wióry. Ich ilość zależy od wielkości. Im większa tymże więcej rowków. Optymalna ilość to 5 rowków.

 

Gwintowniki w przemyśle 

 

Gwintowniki przydają się zarówno w przemyśle, więc w dużych zakładach przemysłowych, tak jak również do użytku domowego, poprzez domowych majsterkowiczów, jacy określone artykuły robią hobbystycznie, dla swoich potrzeb. Nie wszyscy mieli możliwość się z nimi zetknąć, chociaż wszyscy zetknęli się już z rezultatami ich pracy – to właśnie one służą na przykład do cięcia wnętrza nakrętek, aby można je było z łatwością przykręcać oraz tymże samym chronić dany artykuł przed wylaniem. Gwintowniki można kupić zarówno w zwykłych i  stacjonarnych sklepach z urządzeniami, jak również online. Zakup gwintowników w sklepie internetowym jest właściwie rozsądniejszy oraz dużo osób korzysta z owej możliwości – dobór jest, ponieważ niewątpliwie większy, natomiast wszystko dobrze określone. Można spotkać naprawdę na taki artykuł, jaki przyda się komuś w pracy.

 

Gwintowniki manualne 

 

Gwintowniki manualne są przeważnie oferowane w zestawach liczących trzy sztuki. Można nimi zrobić długie odstępy, nie potrzebują od klienta używania ogromnej siły. Zastosowanie maszynowego wymaga już dużej siły poprzez co łatwo je złamać. Robi się nimi wyloty nieprzelotowe oraz przejazdowe. Poleca się do zrobienia luków nieprzelotowych wykorzystywanie gwintowników skrętnych.

Korzyścią gwintowników maszynowych jest ich duża wytrzymałość. Niewątpliwie wykorzystanie gwintownika maszynowego oraz ręcznego wymaga wykorzystania odmiennego typu gwinciarki. Typ gwintownika dopasuj do metalu, w jakim będą robione gwinty. Odmiennego typu wymaga miedź, jeszcze odmiennego aluminium, lub stal kwasoodporna. Strońmy od kupowania gwintowników w marketach budowlanych, są niejednokrotnie zrobione z materiału słabej klasy oraz niezwykle błyskawicznie podlegają uszkodzeniu.

 

Typy gwintowników 

 

Pierwszym typem gwintowników są wspomniane  gwintowniki manualne. Gwintowniki mają rowki proste oraz są szczególnie ekonomicznymi gwintownikami. Wykorzystywać je można przy pracach jednostkowych bądź małoseryjnych. Zestaw gwintowników ręcznych przeważnie składa się z dwóch bądź trzech gwintowników. Następny typ to gwintowniki maszynowe, jakie są stosowane w pracach długoseryjnych. Mają większą odporność oraz żywotność aniżeli gwintowniki manualne. Są wytwarzane z materiału HSS, HSSE, PM (stal proszkowa) bądź VHM (węglik spiekany drobnoziarnisty).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *