Żyjemy w czasach, w których na rynku znajduje się wiele rodzai podręcznego sprzętu gaśniczego. Są to m.in: hydronetki wodne, gaśnice małych rozmiarów, agregaty, sita kominowe, koce gaśnice, wewnętrzne sieci hydrantowe 25 oraz tłumnicę. Taki sprzęt gaśniczy jest stosowany w początkowej fazie gaszenia pożarów (tłumienie go w zarodku). Ze względu na ich przeznaczenie i konstrukcję, cechuje je: prostota uruchomienia, jak również niezawodność – pod warunkiem prawidłowego użytkowania.

 

Sposób działania i budowa hydronetki

 

Hydronetka zbudowana jest ze zbiornika na wodę, z zamontowaną w nim pompą tłokową, posiadającą wężyk zakończony prądowniczką. Nadaje ona strumieniowi środka gaśniczego kształt. Wykonana jest przeważnie z tworzywa sztucznego (np. plecakowa) lub metalu. Pompowanie wody następuje przy pomocy ręcznej pompki dwustronnego działania (ssąco-tłoczącej).

Na rynku występują dwa rodzaje hydronetek: na wodę lub na pianę gaśniczą. Jej zbiornik ma najczęściej pojemność 10 – 15 litrów (choć zdarzają się większe, ale wtedy nie są już, aż tak poręczne, gdyż ich waga wzrasta wraz z ciężarem i pojemnością), a wydajność pompki, ocenia się na 10 litrów na minutę. Dzięki prądowniczce, ma ona zasięg  na ok. 7m i umożliwia użycie zarówno w postaci zwartego strumienia wody, jak i strumienia kroplistego. Strumień dobiera się w zależności od efektu, jaki chce się uzyskać. Jeśli użyty zostanie strumień kroplisty, wody starczy na dłużej lecz zasięg strumienia ulegnie zmniejszeniu.

Sytuacja wygląda inaczej, gdy dotyczy hydronetki, w której znajduje się wodny roztwór do wytwarzania gaśniczej piany. Z 10 litrów płynu – uzyskuje się około 80 litrów piany.

Podczas gaszenia, druga osoba może, a nawet powinna, uzupełniać w pojemniku wodę, tak by udało się do końca ugasić powstały ogień. Jednocześnie umożliwi to ciągłą, nieprzerwaną pracę urządzenia.

 

Zasady stosowania hydronetek

 

Podstawową i główną zasadą, której powinien przestrzegać każdy, jest kategoryczny zakaz używania ich podczas pożarów. gdzie ich zawartość może wejść w reakcję: z sodem, potasem i karbidem, a także ciał żarzących się w wysokich temperaturach! Zasada ta, tyczy się także instalacji i urządzeń elektrycznych, znajdujących się pod napięciem!

 

Ciekawostka

 

Oprócz tradycyjnych hydronetek gaśniczych, na rynku można także znaleźć takie, służące do mycia i odkażania. Używa się ich do wykonywania zaawansowanych prac w przemyśle naftowym, chemicznym, jak i również do likwidacji skażeń, dezynsekcji oraz dezynfekcji. Bardzo popularna w warsztatach, myjniach i serwisach samochodowych, gdzie służy m.in do czyszczenia klimatyzacji, siedzeń, oparć itd. Jest odporna na wszelakie chemikalia oraz silne detergenty, używane w przemyśle.

 

Hydronetka powinna znajdować się w każdym domu lub mieszkaniu, by zapobiec niebezpieczeństwom, które czyhają na domowników, na każdym kroku. Ogień wznieca się bardzo łatwo, więc takie niedrogie i poręczne rozwiązanie z powodzeniem może zapewnić bezpieczeństwo rodzinie, jak i jej otoczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *