Wybór właściwego akumulatora ma bardzo ważne znaczenie, jeżeli chodzi o prawidłową eksploatację samochodu. Kiedy wybieramy akumulatory, koniecznie musimy sprawdzić, jakie są jego parametry, jak również spojrzeć na wskazania producenta samochodu, które znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Akumulator ma za zadanie prawidłowe zasilanie najważniejszych elementów danego samochodu, dlatego też kiedy wybieramy samochodową baterię, to koniecznie musimy też spojrzeć na ilośc dodatkowych urządzeń elektrycznych, jakie znajdują się w naszym samochodzie. Warto zatem wiedzieć, czym powinniśmy się kierowa, kiedy wybieramy akumulator do naszego auta.

Podstawowe parametry akumulatora

Głównymi parametrami, jakie określają akumulator, są przede wszystkim prąd rozruchowy oraz pojemność. W książce serwisowej danego samochodu zawsze producent podaje nam, jakie są właściwe parametry baterii do samochodu. Pojemność jest podawana w amperogodzinach i określa nam, jaka jest zdolność akumulatora do magazynowania energii elektrycznej. Pojemność jest dobierana na podstawie pojemności silnika, jakim dysponuje nasze auto. Warto wiedzieć, że zasada – im większy akumulator, tym lepszy, nie zawsze się sprawdzi. Prąd rozruchowy, które wartość jest podawana w amperach, to po prostu wartość określająca jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądy, jaki dany akumulator może wygenerować. Jest to szczególnie ważne w zimę, gzie rozrusznik samochodu pobiera bardzo dużą ilość energii, która niezbędna jest do tego, aby uruchomić silnik.

Kształt akumulatora i jego bieguny

Kształt akumulatora jest jednym z najważniejszych parametrów. Ponieważ ta właśnie część ma wyznaczone miejsce montażu w samochodzie, a co za tym idzie akumulator musi do niego pasować. Możemy spotkać się z akumulatorami, które są mocowane za pomocą tak zwanej stopki. Jak również znajdziemy modele przykręcane obejmą od góry i wówczas mają podstawę bez koniecznego wyprodukowania. Długość, szerokość oraz wysokość akumulatora, muszą być idealnie dobrane do miejsca, gdzie będzie zamontowany akumulator. Ma to znaczenie, gdyż jeżeli zostanie on nieodpowiednio zamontowany. To wówczas w czasie jazdy może się przesuwać i powodować zawarcia, wynikające wskutek dotyku biegunów do metalowych elementów samochodu. Bieguny akumulatora trzeba dobierać do instalacji elektrycznej danego auta.

Stan zacisków i przewodów

Kiedy montujemy nowy akumulator, to wówczas musimy dokładnie sprawdzić, w jakim stanie są przewody elektryczne, które do niego prowadzą. Musimy oczyścić klemy z rdzy i powstałych osadów, do tego nasmarować ich śruby zaciskowe oraz spryskać powierzchnię kontaktu profesjonalnym preparatem. Który ma za zadanie poprawić przewodzenie elektryczne. Do tego, trzeba sprawdzić też, w jakim stanie są przewody oraz ich izolacja, jak również musimy zobaczyć. Czy przewód masowy jest odpowiednio przymocowany do nadwozia samochodu. Jeżeli się okaże, że do zacisku plusowego, bezpośrednio jest podłączone dodatkowego wyposażenia auta. To musimy sprawdzić, czy też połączenia są dobrze wykonane i nie nastąpi zwarcie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *