Najstarszy sposób łączenia metali za pomocą ciepła jest zgrzewanie kowalskie lub ogniskowe polegające na rozgrzaniu do stanu plastycznego łączonych części, a następnie ich skucie. Proces ten nie uległa zmianie aż do końca XIX wieku czyli do czasu odkrycia i wykorzystania energii elektrycznej, chemicznej, gazów palnych oraz termitu do celów spawalniczych. Pierwsze techniki spawania z wykorzystaniem energii zostały opracowane przez zdolnych uczonych i było to spawanie łukowe. W późniejszych latach metoda ta została udoskonalona co przyczyniło się do powstania rodzaju spawania łukowego elektrodami otulonymi.  

 

Przed zakupem spawarki powinniśmy zastanowić się, którą kupić. Jedną z najpopularniejszych spawarek jest spawarka inwertorowa oraz transferowa. Jednak niewiele osób wie czym one się od siebie różnią. 

 

Charakterystyka spawarki inwertorowej

Spawanie metodą MIG/MAG oraz MMA/TIG

Niska waga co jest zaletą, ponieważ sprzęt można łatwo przenieść

Niski pobór mocy  

Wysoka jakość spawania

Możliwość pracy z agregatami prądotwórczymi – możemy zabrać taki sprzęt w plener dorzucając do auta agregat dzięki temu możemy pracować na dworze w miejscach, gdzie nie ma prądu. 

 

Tego typu urządzenie cechuje się zaawansowaną konstrukcją dlatego osoby nie mające doświadczenia w użytkowaniu takich spawarek mogą mieć problem z ich użytkiem. 

 

Charakterystyka spawarki transferowej

 

Spawanie metodą MMa oraz MIG/MAG

Mało Skomplikowana konstrukcja urządzenia 

Możliwość regulacji napięcia 

Odporność na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych

 

Spawanie spawarką transferową jest łatwiejsze niż inwerterową. Ani osoba początkująca ani zawodowy profesjonalista nie powinni mieć problemu z użyciem takiego sprzętu. Spawarka zasilana jest prądem stałym o częstotliwości 50 Hz. Niestety tego typu urządzenia wymagają dużego poboru mocy wynoszącej 160A dlatego trzeba posiadać agregatory o dużej pojemności. Minusem takiej spawarki jest też duży czas chłodzenia dlatego nie powinniśmy jej katować i przy tego typu pracy pamiętać o wykonaniu kilku przerw po parę lub paręnaście minut. Ważny jest też tutaj rodzaj zastosowanej elektrody podczas spawania. Jeśli element będzie niskiej jakości uzyskany spaw będzie szybko się psuł. 

 

Cykl pracy spawarki

 

W spawarkach istnieje niezwykle ważny parametr, który nam mówi ile możemy pracować za nim sprzęt zacznie się przegrzewać i będziemy musieli zrobić sobie przerwę. Sprawność spawarki pokazywana jest w procentach gdzie 100% to 10 min czyli analogicznie np. 70% to 7 min pracy do przerwy. 

 

Podajnik drutu

 

Dotyczy tylko i wyłącznie spawarek MIG – MAG i może być on wykonany z:

 

  • Plastiku – sprawdza się dobrze w warunkach domowych, a jego pojemność pozwala na zastosowanie maksymalnie 5 kg szpuli drutu.
  • Metalu – są trwalsze i umożliwiają montaż szpuli do 15kg.

Podajniki również dzielimy na:

  • Wbudowane –  spawarki kompaktowe
  • Wydzielone – dzięki temu spawarka może być oddalona od źródła 

 


Rodzaje elektrod

 

Wyróżniamy następujące elektrody:

  • elektrody zasadowe – stosowane do spawania prądem stałym
  • elektrody rutylowe – przeznaczone dla początkujących

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *