Ludzie lubią podziwiać piękne, estetycznie wykończone przedmioty charakteryzujące się ciekawymi wzorami. Jedną z metod, która pozwala na nadanie rzeczom tego czegoś, co sprawia, że będą one prezentowały się jeszcze ciekawiej, jest frezowanie. Jest to sposób obrabiania różnego typu płaszczyzn, rowów, kanałów i innych powierzchni. Dzięki tej technice możemyt stworzyć wspaniałe dekoracyjne krawędzie, przygotować fantastyczny projekt, który będzie podziwiany przez znajomych, przyjaciół i innych odwiedzających. Bardzo ciekawie to brzmi, ale jak to zrobić? Od czego rozpocząć swoją przygodę z frezowaniem? Nie jest to takie trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które poruszone zostaną w niniejszym artykule.

 

Co trzeba wiedzieć o frezowaniu?

 

 

Opisywana metoda należy do jednego z typów obróbki skrawaniem. Dzięki zastosowaniu techniki określanej jako frezowanie można nadać pożądany kształt przedmiotom z metalu, tworzyw sztucznych, drewna oraz innych powierzchni skrawalnych z wykorzystaniem wieloostrzowego narzędzia zwanego frezem zamocowanego na frezarce. W tym procesie za ruch obrotowy odpowiedzialność ponosi specjalne narzędzie, natomiast za ruch posuwowy rzecz obrabiana. Dzięki frezowaniu można nadawać przedmiotom konkretne kształty i ozdabiać niezwykłymi wzorami. Najczęściej proces ten stosowany jest do obrabiania mebli.

 

Jakie wyróżnia się techniki frezowania?

 

 

Wymienia się kilka metod związanych z frezowaniem. Mogą być one klasyfikowane z uwzględnieniem różnych parametrów. Biorąc pod uwagę kwestię rozmieszczenia ostrzy, wyróżnia się frezowanie walcowe, a także kształtowe.

Różny może być także sposób poruszania ostrzy:

  • współbieżny – frezowana rzecz oraz ostrze poruszają się w tym samym kierunku,
  • przeciwbieżny – przedmiot oraz ostrze poruszają się w przeciwne strony.

 

 

 

Od czego zacząć?

 

 

W pierwszej kolejność należy zebrać odpowiednie materiały, które pozwolą na pierwsze doświadczenie z frezowaniem. Najlepiej, gdy powierzchnie będą łatwe w obróbce. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdzi się miękkie drewno, płyty pilśniowe, tworzywa sztuczne, sklejka, czy też materiały gumowe. Początkująca osoba może także podjąć próbę frezowania w twardym drewnie, jednakże w takiej sytuacji musi zdawać sobie sprawę z tego, że stosowane narzędzie będzie poruszać się trochę wolniej.

 

Rodzaje zarysów

 

 

Zarys jest wgłębieniem powstałym z wykorzystaniem elektronarzędzia. Jest on uzależniony od typu pracy, którą majsterkowicz pragnie wykonać. Rodzajem frezu, który może być wykorzystany, jest na przykład wgłębienie określane jako zaokrąglony rowek. Jest to prosta metoda pozwalająca na dodanie interesującej krawędzi do obrabianej powierzchni. Innym niezwykłym sposobem frezowania jest takie, które przypomina ścięty narożnik oraz rozciąga się na całej długości określonego materiału.

 

Jak wybrać odpowiedni frez?

 

 

Wybór frezu jest bardzo istotny, gdyż decyduje o wyglądzie obrabianej powierzchni. Najprostsze frezy określane są jako proste i pozwalają na wycinanie rowków mających kwadratowe dno. Natomiast frez pilotowy wykorzystywany jest do wykonywania wgłębień oraz frezowania. Można zastosować także frez w kształcie litery V, którego przeznaczeniem jest wycinanie dekoracyjnych rowków mających wygląd wskazanej litery.

 

Jak trzeba trzymać frezarkę?

 

 

Gdy osoba rozpoczynająca przygodę z frezowaniem wybrała odpowiedni frez i zadbała o kwestię bezpieczeństwa, może przystąpić do pracy. Po uruchomieniu urządzenia trzeba trzymać je w pozycji delikatnie pochylonej. Utrzymywanie frezarki pod lekkim kątem doprowadzi do powstania tzw. zjeżdżalni w drewnie. Po uzyskaniu zagłębienia w powierzchni narzędzie może już być trzymane w pozycji pionowej.

Pamiętać należy o tym, żeby frezowanie zawsze wykonywać powoli i etapami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *