Wkrętarki są jednym spośród typów narzędzi przydających się praktycznie w każdym warsztacie, albo domu. Mogą nie tylko ułatwiać, ale i przyspieszać pracę, chociażby podczas rozkręcania i skręcania mebli, albo niektórych sprzętów elektronicznych. Producenci są w stanie zaoferować nam różne ich modele, różniące się między sobą mocą, typem zasilania, czy też dodatkowymi funkcjami. Co będzie najlepsze? Postaramy się podpowiedzieć w poniższym artykule, jak dokonać właściwego wyboru wkrętarki.

 

Wkrętarki do lekkich prac

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkrętarek, a dokonując ich wyboru, warto wziąć pod uwagę intensywność i częstotliwość wykonywanych dzięki nim prac. Podczas doraźnych i lekkich prac domowych wystarczy zastosowanie niezbyt drogiej wkrętarki z małą mocą. Może ona być:

  • sieciowa, mająca zasilanie z gniazdka, poręczna, lekka, niemniej jej mobilność ogranicza kabel,
  • akumulatorowa, znacznie cięższa od sieciowej, niemniej mobilna, dlatego też jest wygodna w użytkowaniu. Jednakże należy dodatkowo mieć na uwadze konieczność ładowania akumulatora.

Wkrętarki akumulatorowe, biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego akumulatora, można podzielić na :

  • Wyposażone w akumulator tradycyjny, który wymagać będzie całkowitego rozładowania, aby możliwe było jego ponowne naładowanie (bez strat dla jego pojemności). Warto celem zapewnienia sobie ciągłości pracy, nabyć wkrętarkę, która będzie wyposażona w dodatkowy akumulator. Jego ładowanie winno przebiegać bez żadnych przerw i trwać dosyć długo. Tego rodzaju wkrętarki są stosunkowo tanie,
  • wkrętarki mające nowoczesny akumulator jonowo-litowy, który można doładować w każdym  momencie, bez negatywnych konsekwencji. Takie akumulatory, a zatem i wkrętarki są dużo lżejsze, szybciej się ładują, ale niestety są też droższe,
  • wkrętarki z akumulatorem metalowo-wodorkowo-niklowym, który jest dużo bardziej ekologiczny i może być ładowany w dowolnej chwili, niemniej taki proces jest długotrwały. Są rzadko spotykane, jak również najdroższe.

O długości czasu bezawaryjnego funkcjonowania akumulatora decyduje głównie jego pojemność. Najbardziej popularne pojemności wynoszą w tym przypadku od 1,3 do 3 amperogodzin, zaś największe do 4 amperogodzin.

W zależności od tego jaką moc, cenę, czy też mobilność wkrętarki preferujemy, do prac wykonywanych w domu możemy wybierać spośród wielu dostępnych na rynku urządzeń.

 

Wkrętarki do cięższych prac

Jeżeli zamierzamy używać wkrętarki w warsztacie, albo w trakcie trudniejszych prac, warto wybrać taką, która będzie mieć większą moc i funkcję wiertarki, co znacznie przyspieszy wykonywanie zleconych zadań. Weźmy też w takim wypadku pod uwagę moc urządzenia, która określana jest momentem obrotowym. W przypadku małych wkrętarek przystosowanych do lekkich prac moc ta wynosi na ogół maksymalnie 12 Nm. Przy bardziej wymagających pracach w trudniejszych warunkach, niezbędna będzie moc począwszy na 12 Nm, skończywszy na 30 Nm, a nawet i jeszcze większa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *