Budownictwo, kamieniarstwo oraz instalatorstwo to dziedziny, jakie nie mogą się obejść bez specjalistycznego, przeznaczonego sprzętu, więc tzw. elektronarzędzi. Jednym spośród narzędzi wykorzystywanych w tychże profesjach, jest bruzdownica.

 

Czym jest bruzdownica

Bruzdownicami określamy manualne elektronarzędzia, służące do cięcia w twardym materiale – w betonie, kamieniu bądź cegle – kanałów pod rury oraz przewody, np. instalacji elektrycznej. Bruzdownica w tymże celu zaopatrzona jest w dwie podobnej średnicy tarcze diamentowe o zarządzanej wielkości rozstawu i głębokości cięcia. Dzięki temu możliwe jest wycinanie przewodów o wielkości od paru do kilkudziesięciu mm szerokości i do blisko 100 mm głębokości

 

Jak zatem działa?

Budową bruzdownica naprowadza nieco szlifierkę, natomiast troszeczkę piłę. Składa się z dużych zaczepów, napędu i również tarczy diamentowej. Bruzdownica jest stosowana do cięcia zagłębień i do kładzenia fug i przewodów. Dzięki zatrzymania wszystkich tarcz w pozycji właściwej można zbudować bruzdę w zasadzie w każdym produkcie. Chociażby w betonie. Niewątpliwie wymaga to urządzenia właściwego i również właściwych tarcz. Niewątpliwie nie możemy wyselekcjonować bruzdownicy doskonałej. Uzależnione jest wszystko od przeznaczenia, preferencji osobistych i również od przewidywanego czasu obsługi swej maszyny. Samo ustalenie mocy ułatwia nam określić miej więcej w jakich wykorzystaniach sprawdzi się określony typ. Doskonała

 

Praca bruzdownicą – funkcjonalne informacje

Tak jak w wypadku wszelkich elektronarzędzi dedykowanych do cięcia, wielkość posuwu bruzdownicy podczas obróbki tarczami diamentowymi na sucho ma ogromny nacisk na efektywność pracy. Więc posuw należy zrobić z ogromnym wyczuciem oraz wywierać jedynie systematyczny ucisk, utrzymujący odpowiednią, równomierną szybkość cięcia. Należy przy tymże pamiętać, iż im mniejsza będzie siła wymuszająca posuw, tymże bardziej efektywne będzie samo ostrzenie części roboczej tarczy. Przy próbie wykorzystania większej energii docisku aniżeli niezbędna, w celu szybszej penetracji produktu, nastąpi przeciążanie bruzdownicy oraz odizolowanie większych ilości ciepła. W takim wypadku temperatura przestrzeni roboczej urządzenia rośnie intensywnie, co zdecydowanie pobudza wykorzystanie wieńca diamentowego. Należy zatem przerwać cięcie oraz wychłodzić tarczę na biegu jałowym.

Szybkość czy wytrzymałość?

Dobierając bruzdownicę, z pewnością należy zwrócić uwagę na produkty, do jakich będziemy jej stosować. Niska moc napędu w zestawieniu z ogromnymi szybkościami pozwala nam bez kłopotu ciąć w miękkich produktach. Odwrotne parametry pozwalają tymczasem na obróbkę chociażby najtwardszych materiałów, takich jak beton. Gdy nie chcemy korzystać z urządzenia na co dzień, natomiast tylko dokonać zakupu na wszelki wypadek – możemy zdecydować się na bruzdownicę manualną, jaka sprawdzi się przy większości produktów stosowanych w budownictwie mieszkaniowym. Niezwykle ogromną korzyścią takiego wyjścia z pewnością jest cena.

 

Wiertnica – do czego się ją stosuje?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *