W warsztacie każdego majsterkowicza musi znaleźć się miejsce na dobrej jakości zestaw wierteł. Jest to podstawowe narzędzie, które na co dzień wykorzystywane jest jednakowo przez osoby będące jedynie hobbystami majsterkowania. Jak i przez profesjonalistów, którzy używają ich przy okazji każdej pracy. Duża ilość rodzajów wierteł, ich typów i zastosowań może jednak przyprawić o ból głowy osoby, które nie są ekspertami w tej dziedzinie. Jakie rodzaje wierteł wyróżniamy ze względu na rodzaj materiału, z jakim pracujemy? Na co zwrócić uwagę przy kupnie wiertła?

Rodzaje wierteł ze względu na rodzaj materiału

Jeśli zamierzamy rozpocząć pracę z konkretnym materiałem, jak drewno, metal czy beton, wartko każdorazowo upewnić się, że posiadamy odpowiedni typ wiertła. Wiertło dedykowane jednemu materiałowi może być nieefektywne podczas pracy z innym, co wpłynie zarówno na czas wiercenia jak i zużycie samego wiertła. Najpopularniejsze materiały, w jakich pracujemy to odpowiednio:

  • Drewno – pracując w drewnie, wiertło powinniśmy dostosować w zależności od otworu, który chcemy wykonać, czyli jego głębokości i średnicy. Wyróżniamy kilka rodzajów wierteł do drewna takich jak wiertło kręte, wiertło do frezowania płaskiego, które jest gwarantuje nam dużą precyzję pracy. Wymienić możemy również wiertła wężowe służące wierceniu głębokich otworów, a także wiertła Forstner, które doskonale radzą sobie z drewnem impregnowanym i bardzo twardym.
  • Beton lub cegła – W przypadku wiercenia w betonie lub cegle. Warto poza wiertłami zweryfikować, czy wiertarka, którą wykonamy pracę, jest wyposażona w funkcje wiercenia udarowego. Istnieje osobna kategoria wierteł do wiercenia w betonie, które z zasady są dłuższe i grubsze, niż do innych materiałów. Tego typu wiertła są solidne i zapewniają nam łatwe wiercenie się w każdą ścianę.
  • Metal – wiercenie w metalu to wymagająca czynność, do której potrzebujemy odpowiednich wierteł ale też doświadczenia. Pamiętajmy, by metal wiercić w sposób pionowy z wykorzystaniem częstych przerw. Najpopularniejsze wiertła do metalu to wiertła HSS-R, które są bardzo twardymi, ale też elastycznymi wiertłami. Świetnie nadają się do stali czy materiałów żeliwnych. Jeśli planujemy wykonać odwierty w stali stopowej, warto skupić się na wiertłach HSS-G. Istnieją również wiertła stopniowe, które pozwalają nam na wywiercenie otworu bez zadziorów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie wierteł?

Kupując wiertła, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, do jakiego jest ono przeznaczone. Poza tym warto zdecydować się na zakup zestawu wierteł o różnej średnicy i długości. Dzięki temu nie będziemy musieli każdorazowo wybierać się do sklepu w momencie, gdy przyjdzie nam wywiercić otwór i innej średnicy czy głębokości. Jedną z najważniejszych rzeczy, na którą musimy zwrócić uwagę, jest jakość wierteł. Obecnie na rynku znaleźć możemy produkty w każdym przedziale cenowym. Z jednej strony nie ma potrzeby inwestowania w te najdroższe, zarezerwowane dla prawdziwych profesjonalistów. Z drugiej jednak strony warto odpuścić sobie również najtańsze produkty, wycenione na kilka złotych. Tego typu wiertła są mało precyzyjne, niewytrzymałe i prawdopodobnie po kilku użyciach nienadające się do dalszej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *