Jak wybrać tarcze do cięcia płytek?

Aby ciąć różne rodzaje płytek, wymagania dotyczące narzędzi mogą się znacznie różnić. Przyjrzyjmy się niektórym aspektom, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze tarczy diamentowej. Chłodziwo musi być dostarczane do miejsca cięcia. Jeśli mimo wszystko konieczne jest cięcie na sucho (na przykład szlifierką), użyj tarcz diamentowych ze szczelinami wentylacyjnymi, które zapewniają chłodzenie ostrza.

Do obróbki zgrubnej wytrzymałej kamionki porcelanowej dopuszcza się stosowanie tarcz diamentowych segmentowych. Większość z tych ostrzy jest uniwersalna i nadaje się do cięcia szerokiej gamy materiałów (w tym betonu).

Do cięcia płytek szkliwionych ultracienkie koła o jednolitych krawędziach są idealne.

Cienkie i delikatne płytki ceramiczne najlepiej ciąć diamentowymi tarczami o grubości nie większej niż 1,5 mm.

Aby uzyskać maksymalną dokładność cięcia, grubość płytki powinna być nieco mniejsza (o kilka milimetrów) niż wysokość diamentowej krawędzi ostrza.

Rodzaje diamentowych tarcz tnących: co i jak ciąć.

Istnieje kilka rodzajów diamentowych ściernic do cięcia. A wybór konkretnego zależy tylko od rodzaju wykonywanej pracy. Co osoba chce zrobić: wyciąć płytkę lub przeciąć cegłę porcelanową, marmur, a może beton. Dla wszystkich tych przypadków istnieje specjalna tarcza tnąca.

 

 1. Tarcza segmentowa (do cięcia na sucho): nadaje się do cięcia cegły, betonu, kamienia, granitu. Segmenty umieszczone w okręgu służą do chłodzenia ostrza podczas cięcia, dzięki czemu mniej się nagrzewa i trwa dłużej. Konieczne jest jednak przestrzeganie ważnego warunku podczas pracy z tarczą do cięcia na sucho: czas ciągłego cięcia nie przekracza 1,5 minuty. Następnie należy go schłodzić na biegu jałowym przez 20-30 sekund.
 2. Tarcza tnąca z nasypem ciągłym: ten typ najlepiej nadaje się do cięcia płytek ceramicznych, marmuru. Lepiej jest używać go z wymuszonym dopływem wody, będzie promować dobre chłodzenie. Solidny kształt dysku pozwala na bardzo równe cięcie płytek i marmuru bez odprysków. W przeciwieństwie do tarcz do cięcia na sucho nie ma ograniczeń co do długości procesu cięcia ciągłego, ponieważ woda doskonale odprowadza ciepło.
 3. Kombinowana tarcza tnąca: Ta tarcza nadaje się zarówno do cięcia na sucho, jak i do cięcia wodą. Nadaje się do betonu, granitu, marmuru, kamienia, gresu porcelanowego. A więc powiedzmy uniwersalny krążek, ponieważ można ciąć płytki, które zaleca się ciąć wodą, oraz beton, który przecina się „na sucho”. Dedykowany dysk nadal będzie lepszy.

Istnieją rodzaje tarcz, dość specyficzne, przeznaczone do cięcia szkła, betonu zbrojonego (żelbet). Producenci często wskazują na opakowaniu dysku te materiały, dla których jest on najbardziej odpowiedni. Postępując zgodnie z tymi instrukcjami, możesz znacznie wydłużyć żywotność koła.

Czasami zdarza się, że tarcza może się zatłuszczać (źle się tnie), w takich przypadkach zaleca się wykonanie kilku cięć w jednorodnym materiale ściernym (np. Cegle), po czym przywrócona zostanie jakość cięcia (diamenty zostaną otwarte).

Zastosowanie tarcz diamentowych.

Tarcze diamentowe to piły tarczowe przeznaczone do piłowania i cięcia materiałów budowlanych. Płytkarze używają tego typu pił podczas remontów lub przy nowych budowach, kiedy muszą ciąć płytki, beton, porcelanę i inne materiały.

Piły diamentowe mogą być używane zarówno w warunkach mokrych, jak i suchych, ale pamiętaj, że w tym drugim przypadku mogą generować dużą ilość cząstek pyłu. W takim przypadku użytkownik musi nosić odkurzacz lub używać dodatkowych narzędzi, aby uniknąć zassania kurzu. Inne zastosowania piły diamentowej to: rowkowanie, cięcie blach, rowkowanie, cięcie w kostkę, piłowanie grupowe, cięcie plastyczne i zgrubne.

Tego typu piły są świetne, ponieważ minimalizują odpryskiwanie płytek, zapewniają szybsze i niezawodne cięcia. Dodatkowe korzyści wynikające z używania brzeszczotów do płytek to zmniejszenie ilości odpadów i hałasu podczas cięcia.

Co powinniśmy wiedzieć o wkrętarkach

Dokładniej opowiemy o Tarczę diamentowej RAPID od producenta ADIAM.

Charakterystyka Tarczy diamentowej RAPID:

 • zamknięta krawędź tnąca dla czystego rzazu;
 • bardzo wąski segment w przekroju poprzecznym;
 • zastosuje się do płytek/kafle o średniej twardości (gres do kl. III, terakota, płytki marmurowe);
 • specjalnie dobrane drobne ziarno diamentowe;
 • wykonano w technologii spiekania segmentu ciągłego z korpusem;
 • można nimi ciąć zarówno na sucho, jak i mokro;
 • wysoka trwałość.

Tarcze Adiam RAPID to narzędzia mające wysoki, 10-milimetrowy segment diamentowy typu zamknięty wieniec gładki. Ma on niewielką grubość:

 • 1,6 mm – dla średnic 115 i 125 mm;
 • 2 mm – dla 180 i 200 mm;
 • 2,2 mm – dla 230 i 250 mm;
 • 2,6 – dla 300 i 350 mm.

Taka  grubość pozwala znacznie zmniejszyć opory cięcia.

https://youtu.be/DsVC1cdr_6Y

 

Dzięki drobnemu ziarnu diamentowemu stało możliwe wykonywanie czystych cięć większości płytek ceramicznych dostępnych na rynku, kamienia naturalnego, dachówek, granitu, klinkieru (w tym twardego), marmuru oraz gresu o klasie twardości do III (tzw. gres techniczny). Ale tarcze Adiam RAPID nie powinny być stosowane do cięcia bardzo twardych płytek z podwójnie wypalanego klinkieru czy gresu.  Tarcze Dostępne są w średnicach 115, 125, 180, 200, 230, 250, 300 i 350 mm. Polecamy to narzędzie wszystkim glazurnikom, dla których jakość i wygoda  pracy  priorytetem.

Podsumowując, przedstawiamy kilka prostych zasad, dzięki którym praca tarcz diamentowych będzie jak najdłuższa i produktywna:

 • Przed rozpoczęciem pracy nie zapomnij sprawdzić integralności koła. Jeśli na obudowie lub segmentach dysku zostaną znalezione znaczące wady, ich użycie może być niebezpieczne.
 • Każda tarcza ma określoną przez producenta maksymalną prędkość obrotową, której nie należy przekraczać nawet przy pracy z mocniejszym narzędziem. Zgodność z zalecanym trybem prędkości przyczynia się do maksymalnej jakości cięcia i długiej żywotności oprzyrządowania.
 • Krawędź ostrza tnącego nie może ocierać się o pudełko ochronne narzędzia.
 • Podczas cięcia kamionki porcelanowej nie jest konieczne wywieranie dodatkowego nacisku na frez, moc samego narzędzia musi być wystarczająca.
 • Podczas cięcia bez chłodzenia zaleca się robienie krótkich przerw co 1,5-2 minuty. Pomoże to uniknąć przegrzania i wydłuży żywotność zarówno tarczy diamentowej, jak i sprzętu.

 

Pewnie

Poziomica elektroniczna Milwaukee

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *