Wiercenie w szkle na pewno nie należy do nazbyt prostych czynności ze względu na dużą kruchość tegoż materiału. Istotne będzie zatem, ażeby wybrać do tego odpowiednie narzędzie. Sprawdźmy zatem, czym się kierować, nabywając wiertło przeznaczone do szkła.

 

Rodzaje wierteł do szkła

Podstawowym kryterium, dzięki któremu można podzielić wiertła do szkła będzie ich kształt. Najlepiej będą sprawdzać się w tym przypadku poniższe rodzaje wierteł :

  • wiertła rurowe do szkła – mają nieco większą średnicę, co pozwoli nam na wywiercenie większych otworów. Unikniemy obawy, że uszkodzimy kruchy materiał,
  • wiertła płetwowe do szkła – ich końcówka przypomina wyglądem trójkątną płetwę. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku precyzyjnego nawiercania otworów mających niewielką średnicę. Używamy ich także w trakcie wiercenia w ceramice.

Oba powyżej przedstawione rodzaje odznaczają się dosyć podobną formą – stożkową, jak i dobrze zaostrzoną. Zastowanie tego rodzaju szlifu sprawi również, iż element będzie ten tnie precyzyjnie, jak i wywiera na materiale właściwy nacisk – nie za mocny, dlatego go nie uszkodzi. Wykonane dzięki niemu otwory będą posiadały gładki, równy i przy tym nieostry brzeg, zatem nie skaleczymy się.

 

Wiercenie w szkle – wybieramy materiał i rozmiar wiertła

Wiercąc w szkle hartowanym, stosujemy wiertło diamentowe, albo też takie, które będzie wykonane z węglika spiekanego. Są one odpowiednio twarde do pracy z takim właśnie podłożem. Tak samo ważny będzie również jego rozmiar, czyli długość i średnica. To właśnie od tychże parametrów zależeć będzie, jak szeroki i głęboki otwór powstanie. Na rynku możemy się spotkać z wiertłami posiadającymi bardzo zróżnicowane parametry – nie powinniśmy zatem mieć nazbyt dużych problemów ze znalezieniem dokładnie takiego, które będzie spełniać nasze nawet najbardziej wygórowane wymagania.

 

Wybór wiertła do szkła – na co trzeba jeszcze zwracać uwagę?

W trakcie kupowania wiertła do szkła warto poddać sprawdzeniu, czy jego uchwyt będzie pasował do naszej wiertarki. W przeciwnym razie nawet i najlepszy element nie będzie spełniał powierzonej mu funkcji, ponieważ po prostu nie będzie pasować do posiadanego przez nas elektronarzędzia. Najczęściej podczas wiercenia w szkle, używa się uchwytów cylindrycznych, sześciokątnych, jak i walcowych.

Jeżeli chcemy, ażeby wiertło posłużyło nam do pracy przez długi czas, winniśmy również zwrócić szczególną uwagę na to, w jaki sposób będzie można je naostrzyć po stępieniu. Warto mieć na uwadze, iż im bardziej zaostrzona i szpiczasta końcówka wiertła. Tym znacznie trudniej będzie ją odtworzyć w warsztatowych warunkach. W wypadku bardzo precyzyjnych modeli, których zakończenie ma niezwykle wąską średnicę, najlepiej będzie użyć specjalistycznej ostrzałki przeznaczonej do wierteł. Tylko wówczas uzyskamy pewność, iż po naostrzeniu element ten będzie dokładnie taki sam jak uprzednio i że będzie on nam służył przez taki sam czas, co oryginalnie zaostrzone wiertło.

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Poziomica elektroniczna

Frezarka sieciowa 

Akcesoria do wkrętarek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *