Ścianka działowa to specjalny element architektoniczny, który dzieli nasze wnętrza na różne strefy czy pomieszczenia. Charakteryzują się one tym, że można je łatwo zdemontować, bez konieczności uzyskania żadnych pozwoleń. Warto jednak jak się zabrać do burzenia ścianki działowej i o czym pamiętać, aby wszystko poszło zgodnie z planem? Zobaczmy jak wyburzyć ściankę działową?

 

Z czego została wykonana ścianka działowa?

Ścianki działowe najczęściej wykonane są z płyt kartonowych lub gipsowych. Jest to materiał, który można łatwo wznieść, a także zdementować. W niektórych bardzo starych domach ścianki działowe są wykonane z drewna lub bloczków silikonowych. Sposób burzenia ścianki działowej w dużej mierze zależy od materiału, z którego je wykonano.

Demontaż ścianki działowej wykonanej z płyty gipsowo – kartonowej

Ścianki działowe, które wykonano z płyty gipsowo – kartonowej rozbiera się krok po kroku. W pierwszej kolejności trzeba naciąć płytę w okoli jednego z profili, dzięki temu można go swobodnie oderwać, a następnie usunąć wypełnienie, które znajduje się z drugiej strony. Następnie należy podważyć płytę w miejscu jej złączenia ze stelażem i naciąć spoiny obok poszczególnych elementów. Na koniec wystarczy tylko odkręcić stelaż.

 

Wyburzanie ścianki działowej wykonanej z drewna i żelbetonu

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej jeżeli mamy do czynienia ze ścianką działową, które jest zbudowana z drewna lub żelbetonu. W przypadku drewnianych przegród pracę należy rozpocząć od zerwania tynku i maty trzcinowej. Kolejnym krokiem jest usunięcie drutów mocujących i odsłonięcie desek, które są przymocowane do stelaża. Na koniec wystarczy tylko oderwać deski i zdemontować ramę.

Jeżeli chodzi o wyburzenie ścianki wykonanej z żelbetonu, sprawa jest o wiele trudniejsza. W pierwszej kolejności trzeba odłączyć wszelkie instalacje, które się z niej znajdują, albo przez nią przechodzą. Następnie powinno się zabezpieczyć mieszkanie, aby kurz, który powstanie w trakcie wyburzania nie rozniósł się po całym domu i, aby zanieczyścił jak najmniej rzeczy. Osłonić należy podłogę i wszelkie meble. Bardzo ważne jest także to, że po wyburzeniu ścianki, z pewnością konieczne będzie zapełnienie czymś przerwy w podłodze, dlatego trzeba się przygotować na konieczność zakupu odpowiednich materiałów i narzędzi do tych celów.

Kolejnym krokiem jest podstemplowanie stropu, aby nie dopuścić do jego zawalenia. Do samej rozbiórki powinno się używać młotów i piły do betonu. W pierwszej kolejności trzeba usunąć warstwę tynku, a następnie powinno się wykonać specjalny otwór pod sufitem, aby można było usunąć najwyższą warstwę ściany. Jest to niezwykle ważne, aby wyburzenie ściany prowadzić od góry do dołu. Wyburzenie ściany zbudowanej z cegły należy prowadzić tak, aby materiał budulcowy można było ponownie wykorzystać.

Warto pamiętać, że podczas wyburzenia ściany wykonanej z każdego materiału, pierwsza i najważniejszą zasadą powinno być zapewnienie należytego bezpieczeństwa. Istotne jest także dobranie odpowiednich narzędzi. 

 

Zaciekawi cię pewnie także ten artykuł:

Piła szablasta – jak działa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *