Grzechotka inaczej zwana kluczem kątowym, służy do dokręcania śrub i nakrętek w trudno dostępnych miejscach. Najprostsza grzechotka może mieć napęd ręczny, ale obecnie, ze względu na tempo i jakość pracy, majsterkowicze wybierają grzechotki elektryczne (zasilane prądem) lub pneumatyczne (działają dzięki sile sprężonego powietrza). Wszystkie rodzaje grzechotek charakteryzuje wygięcie, które umożliwia kręcenie śrubami i nakrętkami pod kątem. Wszystkie mają smukły kształt, co ułatwia używanie ich w przestrzeniach o niewielkich wymiarach. Rękojeść często powleczona jest gumowanym materiałem, co zapewnia zarówno bezpieczeństwo, jak i komfort pracy. Narzędzia te wykonane są z trwałych materiałów. Precyzyjny mechanizm grzechotek elektrycznych i pneumatycznych gwarantuje wysoką wytrzymałość i szybkość działania. Chociaż nazwa narzędzia przywodzi nam na myśl zabawkę z dzieciństwa, to urządzenie absolutnie nie służy do zabawy małym dzieciom. Ale już tym dużym może faktycznie przynieść mnóstwo frajdy.

 

Jak działa klucz grzechotka?

 

Przede wszystkim należy wprowadzić w ruch końcówkę grzechotki, by móc zamontować lub rozmontować dany podzespół. W najpopularniejszej grzechotce pneumatycznej ruch wyzwalany jest za sprawą siły sprężonego powietrza, dzięki czemu urządzenie charakteryzuje się dużym momentem obrotowym, czyli dużą szybkością i wysoką precyzją działania. Klucze pneumatyczne kątowe w porównaniu z ręcznymi pozwalają na bardzo szybkie odkręcanie lub dokręcanie śrub i nakrętek, dzięki czemu czas pracy znacznie się skraca. Narzędzie to ma stosunkowo niewielkie rozmiary, jest raczej lekkie, co w zestawieniu z czopem ustawionym pod kątem 90 st. zdecydowanie ułatwia i przyspiesza pracę.

 

Dużo opcji do wyboru

 

Grzechotki dostępne są na rynku z różnymi rozmiarami nasadek, tak jak zróżnicowane są rozmiary śrub. Najczęściej posiadają końcówki o wymiarach od 1/4″ do 3/4″. Wybór odpowiedniej nasadki zależny jest od tego, co mamy zamiar zrobić za pomocą narzędzia. Te mniejsze zakończenia (1/4″- 1/2″) sprawdzają się w ciasnych przestrzeniach, w których nie sprawdza się tradycyjny klucz czy ręczny montaż czy demontaż śrub jest po prostu niemożliwy. Często posługują się nimi pracownicy na liniach produkcyjnych i w przemyśle. Może przydać się też w domowym warsztacie majsterkowicza. W motoryzacji i wulkanizacji z kolei, przy wymianie kół zimowych lub letnich, zwłaszcza w samochodach dostawczych i busach, stosuje się większe zapadki o wymiarze nawet 3/4″. Narzędzia o takich wymiarach spotyka się też w meblarstwie. 

 

Specjalistyczne narzędzie

Grzechotki Zyklop firmy WERA
Jak wszystkie Zyklopy

 

Grzechotka jest bez wątpienia specjalistycznym narzędziem, ale coraz częściej kupowana jest nie tylko przez profesjonalnych mechaników. Znajdziemy ją także w warsztatach amatorów domowego majsterkowania. Do czego może się w domu przydać taka grzechotka dla dorosłych? Zakup taki opłaca się osobom, które posiadają własne komplety kół zimowych i letnich. Można wówczas samodzielnie wymienić opony, oszczędzając czas i pieniądze związane z wizytą w warsztacie samochodowym.  

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *