Można powiedzieć, że odpowiednia akustyka w budownictwie, to komfort, którego uzyskanie nie stanowi żadnego problemu. Jednakże musimy wiedzieć, że zarówno na etapie projektowania przestrzeni, jak i również realizacji można popełnić wiele błędów, które będą nieodwracalne w skutkach. Zatem koniecznie powinniśmy wiedzieć, jak wygląda komfort akustyczny w budownictwie drewnianym.

Akustyka w domu drewnianym

W każdym budynku drewnianym mamy izolację z wełny. Ten właśnie materiał gwarantuje nie tylko odpowiednia izolację termiczną. Również doskonałą izolację akustyczną. Ta właśnie akustyka, jest na poziomie porównywalnym do tej, jaka panuje w domu z cegły, a jest zdecydowanie lepsza niż w wypadku mieszkań z wielkiej płyty. Jedyne, co to akustyka może być nieco gorsza niż w domu murowanym, tylko między piętrami. Strop wykonany z drewna, z całą pewnością wychwyci mniej dźwięków niż strop betonowy, ale wiele będzie też zależało od jakości wykonana. Jeżeli decydujemy się właśnie na dom drewniany, to koniecznie do jego budowy powinniśmy znaleźć odpowiednią firmę budowlaną, która specjalizuje się w budownictwie drewnianym. Jedynie wówczas będziemy mieć pewność, że akustyka w naszym domu będzie prawidłowa. Nie będą przeszkadzały nam hałasy dobiegające z zewnątrz.

Projekt akustyki pomieszczeń

Musimy koniecznie zdawać sobie sprawę tego, że akustyka pomieszczeń powinna być projektowana. Ponieważ ma ona bezpośredni wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na nasz komfort. Chyba każdy doskonale wie o tym, że przebywanie w nadmiernym hałasem jest niezwykle uciążliwe. Może nieść ze sobą negatywne skutki. Do tych niegroźnych, zaliczyć możemy na przykład rozdrażnienie, ale w niektórych wypadkach może nastąpić nawet nieodwracalne uszkodzenie słuchu. W naszym kraju kwestia akustyki bardzo często jest lekceważona. Inaczej sytuacja ma się w krajach zachodnich, gdzie tej kwestii poświęca się dużo uwagi. Zatrudniani się nawet specjaliści zajmujący się akustyką pomieszczeń.

Etap projektowania

Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz dom drewniany miał odpowiednią akustykę. To koniecznie do jego budowy powinniśmy wybrać odpowiedni teren. Jeżeli zostanie on zbudowany blisko źródła hałasu, to nawet właściwości izolacyjne materiałów. Które zostały wykorzystane, nie będą wystarczające do zapewniania odpowiedniego komfortu artystycznego. Wówczas, konieczne może się okazać wykorzystanie przy budowie kolejnej warstwy izolującej, z czego nie każdy sobie zdaje sprawę. Jeżeli ta kwestia zostanie przez nas zaniedbana, to wówczas hałas dobiegający z zewnątrz może dokuczać wszystkim mieszkańcom danego domu.

Etap wykonawstwa

Bardzo często jest tak, że firmy, które zajmują się budową domu. Nie zdają sobie sprawy z tego jak ważna jest akustyka. Co za tym idzie popełniają rażące błędy. Zawsze, jednakowo rodzaj wykorzystanego materiału. Jak i również sposób, w jaki został on zamontowany nie ma znaczenia dla inwestorów. Wykonawcy bardzo często stosują zamienniki, co doprowadza do niezgodności w wynikach pomiarów względem wartości projektowych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *