Kotwa jest używana w budownictwie jako mocowanie mechaniczne. Jest to, bardzo popularny sposób na łączenie ze sobą elementów danej konstrukcji. Ma bardzo duże możliwości zastosowania oraz charakteryzuje się ogromną wytrzymałością.

 

Wykonanie

 

Przeważnie jest wykonana ze stali, więc zapewnia o wiele lepszą  trwałość, i wytrzymałość łączenia, niż np: za pomocą kołków. Kotwa może być przymocowana do podłoża miękkiego np: piasku, lub podłoża pełnego czyli np: betonu. Należy pamiętać o tym, aby w pełni wykorzystać możliwości danej kotwy, należy stosować ją zgodnie z jej przeznaczeniem i zastosowaniem.

 

Czym jest kotwa?

 

Powszechnie znana jest jako łącznik, ankier nawet jako kołek. Stosowana jest jako element lub część konstrukcji,  do łączenia oraz wiązania ze sobą elementów uniemożliwiając ich obrót, czy przesunięcie. Może występować w postaci zagiętego pręta, czy śruby łączącej maszyny lub jej części z podłożem.  W zależności od nośności, jak i od wytrzymałości, rozróżniamy kilka rodzajów kotew.

 

Rodzaje

 

Na rynku mamy dostępnych parę rodzajów kotew , tj: do ziemi , chemicznych oraz stalowych.

Technika zamocowań Kotwa stalowa
Kotwy stalowe

Kotwy stalowe

 

Stalowe służą przeważnie do łączenia murowanych warstw ściany, których nie mogą łączyć nadproża, jak i inne elementy stałe. Kotwa stalowa sprawdzi się, gdy dwie warstwy muszą pracować niezależnie, a połączenie powinno być elastyczne, by mogło odbywać się swobodnie.Do łączenia takich powierzchni kotwa powinna być wykonana, ze stali nierdzewnej, jak i ocynkowanej, ponieważ ma styczność z zaprawą.Ponieważ łączone są różne materiały i spoiwa rozróżniamy kotwy: wbijane, wkręcane, i te do spoin. W miejscach, gdzie silnie oddziałują warunki atmosferyczne np.: wiatr ,kotew powinno być więcej do wzmocnienia danej konstrukcji.

 

Kotwy chemiczne

Kotwy chemiczne mogą być używane przy remontach starych domów, jak i przy budowie nowych gdzie podłoże jest bardzo zniszczone.

Kotwy chemiczne kupuje się w pojemnikach. Zazwyczaj do pojemnika, w którym jest wywiercony otwór, wstrzykuje się żywicę. Połączenie dwóch składników daje bardzo dobry efekt powierzchniowy. Dlatego potocznie kotwy chemiczne nazywane są,  łącznikami wklejanymi. Dobrze zastępują dyble, kołki,i są bardzo solidne.Producenci dokładnie określają, do jakiego podłoża  przeznaczona jest kotwa chemiczna. A więc bardzo ważne jest, zapoznanie się z dokładną instrukcją na opakowaniu. Istotny też jest rodzaj podłoża, temperatura, i czas wiązania żywicy. Im mniejsza temperatura, tym czas wiązania się wydłuża.

Kotwienie
Kotwa chemiczna

Gdzie najlepiej stosować kotwy chemiczne ?

 

Kotwy chemiczne najlepiej sprawdzają się, do  wykonania mocowania w podłożach z pustakami, podłożach pełnych słabych, czyli takich  z betonu lub cegły. Zamocowania kotwy chemicznej sprawdzą się również, przy mocowaniu przy podłożach pełnych, czyli takiego z bardzo mocnego betonu.

Łączniki te, stosuje się przy zniszczonym podłożu,  gdzie jest zmniejszona stabilność. Blisko krawędzi podłoża, bez narażenia go na pokruszenie, oderwanie fragmentu, oraz zniszczenie. Kotwy chemiczne, są zalecane też do stosowania w miejscach, gdzie z różnych przyczyn łączniki metalowe zawiodły, lub dobrze nie spełniały swojej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *