Elektronarzędzia są urządzeniami, które wymagają zasilania prądem elektrycznym, albo posiadające możliwość zasilania akumulatorowego. Znajdują zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale także w branży remontowo-budowlanej, stolarstwie, jak i w domowych gospodarstwach. Są funkcjonalne i wytrzymałe, dlatego znacząco usprawniają wykonywanie pracy. Poniżej zostaną opisane najbardziej popularne elektronarzędzia na rynku.

Wiertarka

Wykorzystuje się ją do wiercenia, rozwiercania, wkręcania, jak i pogłębiania otworów, a dzięki zastosowaniu różnych nasadek – także do szlifowania. Z jej użyciem możemy wykonywać otwory w betonie, metalu, czy drewnie. Do najpopularniejszych typów wiertarek, zaliczyć można: młotowiertarkę, wiertarko-wkrętarkę, wiertarkę diamentową, wiertarkę kątową czy też wiertarkę udarową.

 

Najpopularniejsze elektronarzędzia 

Wkrętarka

Stosowana jest celem wkręcania i wykręcania wkrętów i śrub. Końcowi, które zakłada się na wkrętarkę są wymienne, dzięki czemu możemy je dobrać do wybranych potrzeb. Wkrętarki odróżniają się od siebie ilością biegów, momentem obrotowym, napięciem, czy też mocą.

 

Szlifierka

Szlifierka pozwala na powierzchniowa obróbkę powierzchni utwardzonych, nie tylko płaskich, ale i cylindrycznych. Wykorzystuje narzędzia nazywane ściernicami i umożliwia uzyskanie naprawdę gładkich powierzchni. Wyróżnić można szlifierki mimośrodowe, oscylacyjne, taśmowe lub kątowe.

Pilarka

Wykorzystuje się ją do skrawania i cięcia, a jej poprzedniczką była klasyczna ręczna piła. Najbardziej popularne pilarki to wyrzynarki, pilarki łańcuchowe, taśmowe, tarczowe i traki. Pośród tarczowych pilarek, które wykorzystują ostrza w postaci zębatych dysków, warto na pewno wymienić pilarkę stołową służącą do cięcia podłużnego i ukośnicę, która posłuży do cięcia wykonywanego pod kątem.

Strug elektryczny

Pozwala na obrabianie drewna z zasypianiem metody skrawania.

Frezarka

Pozwala na na skrawanie w ruchu obrotowym, dzięki narzędziu wieloostrzowemu. Z jej użyciem możemy obrabiać koła zębate, rowki, lub gwinty. Innym typem obrabiarki, która służy do skrawania, będzie tokarka.

Spawarka

Pozwala na łączenie ze sobą metalowych części z zastosowaniem spoiwa. Najczęściej wykorzystywane są spawarki transformatorowe i inwertorowe.

Lutownica

Z jej pomocą możemy trwałe łączyć ze sobą metalowe elementy, niemniej jednak w tym wypadku spoiwem będzie lut, zatem stop metali mający niższą temperaturę topnienia, aniżeli temperatura topnienia materiałów, które poddawane są lutowaniu.

 

Elektronarzędzia ogrodowe

Do takiego typu narzędzi można zaliczyć chociażby podkaszarki i kosiarki elektryczne, aeratory czy też myjki ciśnieniowe.

 

Elektronarzędzia domowe

W tej grupie znajdziemy sprzęty elektryczne, które wykorzystuje się w domowych gospodarstwach: sokowirówki, krajalnice, blendery, miksery, młynki elektryczne, czy też roboty kuchenne.

Niewątpliwie wyżej opisane rodzaje elektronarzędzi nie są wszystkimi sprzętami, które możemy nabyć. Obok tych najczęściej stosowanych znajdziemy także: urządzenia wielofunkcyjne, odkurzacze warsztatowe, piaskarki, kruszarki, opalarki, a także pistolety do kleju.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *