Bez względu na to, czy dopiero planujemy przygodę z obróbką drewna, czy wykonujemy imponujące projekty już od wielu lat. W każdym warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć miejsca na podstawowe elektronarzędzia, które ułatwiają nam pracę z drewnem i przeobrażają ją w lekkie, wydajne a przy tym fascynujące zajęcie. Szlifowanie, strugowanie, frezowanie czy wyrzynanie to podstawowe zabiegi, jakie wykonujemy z drewnem, a do każdego z nich przeznaczone jest inne narzędzie.

 

Wyrzynarka

Wyrzynarka to narzędzie, które posiada bardzo szerokie zastosowanie. To elektronarzędzie jest idealne zarówno przy remontach, gdzie niezbędne jest precyzyjne przycięcie paneli, jak i przy pracach majsterkowych, które pozwolą nam dzięki wyrzynarce osiągnąć niesamowicie dokładne wzory przy każdej drewnianej dekoracji, jaką wykonujemy. Funkcjonalność każdej wyrzynarki pozwala nam na proste wycinanie elementów drewnianych zarówno pod kątem prostym, wyrzynanie otworów o różnych kształtach lub wykonywanie ozdobnych wykończeń. Wyrzynarka jest z reguły wyposażona w dodatkowy moduł do cięcia metalu, dzięki czemu nasze narzędzie zyskuje dodatkową funkcjonalność.

 

Narzędzia do obróbki drewna
Narzędzia do obróbki drewna

Szlifierka

Szlifierka to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi wykorzystywanych w naszym warsztacie. Za pomocą szlifierki mamy możliwość wyszlifowania dowolnych powierzchni, od metalu, przez tworzywa sztuczne. Karoserię samochodu aż po ścianę i w końcu drewno. Szlifierka, w zależności od jej typu, pozwala nam na szlifowanie powierzchni drewnianych o różnej fakturze. Urządzenie świetnie nada się do szlifowania powierzchni zarówno wklęsłych, jak i wypukłych. Szlifierka oscylacyjna natomiast doskonale zda swój egzamin przy szlifowaniu rogów i kątów. Sztuka mistrzowskiego szlifowania tkwi jednak w odpowiednim doborze papieru ściernego. Dlatego przed szlifowaniem należy zapoznać się z poradami dotyczącymi odpowiedniej gradacji papieru.

 

Frezarka

Frezarka to idealne narzędzie, które pozwala nam na wykonywanie wszelkich prac wykończeniowych w drewnie. Potrzebujemy wykonać okrągłe nogi do naszego taboretu? Za pomocą frezarki wykonamy je z dowolnego drewna. Chcemy wykonać ramkę i potrzebujemy wykonać precyzyjne wcięcie? Nic tak dobrze nie wykona tego typu precyzyjnych prac, jak frezarka. Frezarka jest podstawowym narzędziem, jeżeli planujemy zająć się projektami ciekawych drewnianych mebli i innych części wyposażenia domu.

 

Strug

Strug to jedno z mniej docenianych przez majsterkowiczów narzędzi. To elektronarzędzie pozwoli nam przygotować nasz drewniany element do bardziej zaawansowanych prac. Przykładem wykorzystania struga jest wyrównanie bardzo chropowatej i zniszczonej powierzchni, jeszcze przed szlifowaniem. Równie dobrze strug może być wykorzystany do fazowania kątów elementów drewnianych, co pozwala na minimalizowanie ryzyka wyjścia drzazgi. Strug, choć często pomijany, powinien być regularnie używany właśnie wtedy. Kiedy chcemy rozpocząć przygodę z renowacją drewnianych mebli lub tworzeniem swoich autorskich projektów z surowego drewna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *