Rezygnując z pomocy specjalisty, można sporo zaoszczędzić. Urządzenia przydadzą się też wówczas, gdy zechcemy zrobić coś samodzielnie od podstaw. Jednym spośród najistotniejszych narzędzi do obróbki drzewa jest piła (najlepiej dobrać ową o zębach hartowanych). W tymże wypadku mamy do doboru: manualne, nazywane płatnicami, oraz elektryczne, określane „krajzegami”. Narzędzia do obróbki drewna  to bardzo obszerny temat, dzisiaj skupimy się na najpopularniejszym z nich.

Narzędzia do cięcia drewna

Piła do drewna to jedno spośród ważniejszych narzędzi w warsztacie. Do dyspozycji mamy parę ich typów, m.in. płatnice, otwornice, grzbietnice oraz piły japońskie, oraz kabłąkowe. Przed zakupem obowiązkowo musisz zobaczyć ich zęby, mnóstwo, ponieważ zależy od tego, jak je umieszczono oraz wykończono. Niewielkie, gęsto umieszczone zęby gwarantują równiejsze oraz precyzyjniejsze cięcie aniżeli ogromne, w większych odstępach. Owe drugie jednakże powodują, iż piłowanie jest zdecydowanie szybciej, pomimo iż mniej dokładnie.

Narzędzia do obróbki drewna
Narzędzia do obróbki drewna

 

Piły ramowe

Pośród pił ramowych na uwagę zasługują dwa najpowszechniejsze modele, ramówka oraz włośnica. Piła ramówka jest ogromną piłą o dużych zębach. Jest dostosowana zwłaszcza do cięcia desek bądź fornirów z belek drewnianych. Jej ważnym czynnikiem jest profesjonalny napinacz, jaki gwarantuje odpowiednie naciągniecie brzeszczotu, uniemożliwiając przy tymże jego zginanie w trakcie cięcia. Do prac modelarskich, cięcia specjalistycznych małych modułów ze sklejki oraz dokładnych prac idealnie nadaje się piła włośnica. Dzięki niezwykle małemu brzeszczotowi o niewielkich zębach pozwoli ona na dokładne cięcie, chociażby bardzo specjalistycznych wzorów.

 

Narzędzia do obróbki drewna-Szlifierki taśmowe

Owego rodzaju urządzenia dedykowane są do polerowania.Więc wyrównywanie oraz wygładzanie przestrzeni ogromnych płaskich modułów litego drzewa, surowego czy lakierowanego. Wykorzystujemy je zazwyczaj w zakładach, gdzie obsługuje się dużo materiału. Funkcjonują podobnie jak manualne wygładzanie papierem ściernym, lecz są zdecydowanie szybsze oraz skuteczniejsze od ludzkich rąk. Niektóre szlifierki taśmowe zaopatrzone w duże taśmy, to zapewniają nadanie deskom pożądanej grubości.

Elektronarzędzia do cięcia oraz nawiercania

Dwa główne elektronarzędzia służące do cięcia to pilarka i wyrzynarka. Za pomocą pilarki dokonujemy automatycznego podziału ciała stałego. Urządzeniem skrawającym jest piła z ząbkowanym ostrzem, wprowadzona w ciąg za pomocą energii elektrycznej. Przeważnie stosowanym typem pilarki elektrycznej jest pilarka tarczowa o kształcie owalnej tarczy zębatej i ukośnica.  Pilarka tarczowa zapewnia cięcie wzdłużne bądź skośne, natomiast ukośnica otrzymanie równego wykończenia. Ponadto na rynku są również pilarki łańcuchowe. Do cięcia zgrubnego w ostatnim czasie zyskała także na popularności piła szablasta .

Urządzenia do wykończeń

Pocięte drewno oraz przygotowane z niego formy potrzebują obróbki i wykończenia. Pośród stosowanych w tymże celu urządzeń należałoby wyróżnić strug (hebel). Służy m.in. do wygładzania surowego produktu, usuwania lakieru i wyrównywania krawędzi. Sposób jego zastosowania zależy od typu zamontowanego w nim noża. Może to być zdzierak, gładzik, drapak bądź jeden spośród wielu pozostałych modeli, dla tego  najdoskonalszym wyjściem jest zakup hebla z wymiennym ostrzem.

Narzędzia do obróbki drewna do bardzo szerokie pojęcie dla tego mamy szereg artykułów na ten temat. Popularnym narzędziem przy pracy z drewnem to także Wkrętarka.

Więcej w naszym artykule

Wkrętarko – wiertarka MILWAUKEE – urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *