Co to za dom, w którym nie ma młotka i grzechotki z nasadkami? Czy nie jest ujmą na honorze, gdy chcąc powiesić obrazek, musimy lecieć po wiertarkę do sąsiada? My wychodzimy z założenia, że każde szanujące się domostwo powinno mieć na wyposażeniu najlepsze narzędzia. Mało tego, jesteśmy zdania, że budowę domu należy zacząć od warsztatu. Nawet w niewielkim mieszkaniu powinno się znaleźć miejsce na skrzynkę z narzędziami.

 

W co powinniśmy się zaopatrzyć?

 

No cóż, dawniej było prościej – brało się wszystko, co było dostępne. Jednak upadek żelaznej kurtyny sprawił, że ogrom narzędzi dosłownie nas zalał. W każdym sklepie budowlanym, od hipermarketu po niewielki żelaźniak, znaleźć możemy tyle sprzętu, że od samego patrzenia może nas rozboleć głowa. Na początek zacznijmy od rzeczy absolutnie niezbędnych, dzięki którym wykonamy (bez przesady) 80% wszystkich prac. Mowa tutaj o młotku, kleszczach, zestawie kluczy oraz wkrętaków, zwanych też śrubokrętami.

 

  • Młotek – czy widzimy uśmiech na Twojej twarzy? Ale powiedz, jaki młotek będzie najlepszy? Jaki powinien mieć uchwyt? Ile powinien ważyć? Jaką ma mieć końcówkę? Już nie jest tak prosto, prawda? Na pewno powinien to być młotek ślusarski o drewnianym trzonku. Jego waga powinna zamknąć się w przedziale od 0,3 do 0,5 kg. To najlepsze narzędzie do wbijania gwoździ, prostowania elementów i niewielkich demontaży. Takim młotkiem możemy pracować niemal wszędzie i w każdej pozycji.
  • Zestaw kluczy – najlepiej, by ten zestaw zawierał klucze płaskie oraz nasadowe. Rozmiary od 6 do 24 mm powinny w zupełności wystarczyć, jednak najczęściej używa się kluczy 8, 10, 13, 12 i 14. Co do nasadek sprawa przedstawia się podobnie. Dobrze jednak, by grzechotka zaopatrzona była w dodatkową przedłużkę. Warto także zaopatrzyć się w zestaw kluczy imbusowych oraz torxów. Przydadzą nam się zwłaszcza przy samochodzie, rowerze albo sprzęcie do ćwiczeń.
  • Kleszcze (kombinerki) – tutaj niestety wybór jest dość spory i zazwyczaj brakuje nam tego rodzaju, którego właśnie potrzebujemy. Najlepiej zakupić uniwersalne o prostym kształcie. Dobrym dodatkiem do kompletu będą mniejsze o długim nosku. Doskonale nadadzą się do precyzyjnych prac.
  • Zestaw wkrętaków – nie będzie przesadą twierdzenie, że im więcej, tym lepiej. Rozmiary zaczynają się od milimetrowych, a kończą na kilkucentymetrowych. Dodatkowo mają różne kształty – płaskie, krzyżowe, gwiazdkowe i jeszcze kilka. Gdybyśmy chcieli kupić wszystkie, to potrzebowalibyśmy osobnej szafy. Ale spokojnie. Wystarczy, że zaopatrzmy się w standardowy zestaw, a jeśli dysponujemy naprawdę małą przestrzenią, to najlepszym rozwiązaniem będzie wkrętak z wymiennymi końcówkami, tak zwanymi bitami.

 

Gdzie to wszystko pomieścić?

 

Wydawać by się mogło, że będziemy potrzebować naprawdę wiele miejsca, by pomieścić to wszystko. Ale nie. Obecnie mamy do dyspozycji dużo bardzo ciekawych zestawów, które w zgrabnych walizkach mieszczą wszystkie wspomniane przez nas elementy. Z pewnością znajdziemy dla nich stosowne miejsce w warsztacie, garażu a nawet pod łóżkiem. To na początek wystarczy.

 

Co więcej?

 

Ale do pełni szczęścia będziemy potrzebować jeszcze dwóch elektronarzędzi – wiertarki oraz szlifierki kątowej. Oba narzędzia nie powinny być duże. W zupełności wystarczą jednoręczne. Ważne, by w wiertarce była możliwość zamontowania wierteł przynajmniej do 10 mm, a w szlifierce tarcz 125 milimetrowych. Na rynku dostępne są modele na tarcze 115 mm, ale te stanowczo odradzamy, chociażby przez fakt, że zakup tarcz do nich jest dość problematyczny. Na koniec przyda się jeszcze rozwijana miarka 3 m.

 

Kupując narzędzia nie musimy od razu rzucać się na atestowane produkty, które kosztują po kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) złotych za sztukę. Jednak bazarowych produktów również powinniśmy unikać. Co to za narzędzia, które kosztują mniej niż zabawka dla dziecka? Narzędzia muszą być solidne. Nawet, jeśli używamy ich rzadko, to powinniśmy mieć pewność, że nas nie zawiodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *