Rezygnując z pomocy specjalisty, można sporo zaoszczędzić. Urządzenia przydadzą się też wówczas, gdy zechcemy zrobić coś samodzielnie od podstaw. Jednym spośród najistotniejszych narzędzi do obróbki drzewa jest piła (najlepiej dobrać ową o zębach hartowanych). W tymże wypadku mamy do doboru: manualne, nazywane płatnicami, oraz elektryczne, określane krajzegami.

 

Narzędzia do cięcia drewna

Piła do drewna to jedno spośród ważniejszych narzędzi w warsztacie. Do dyspozycji mamy parę ich typów, m.in. płatnice, otwornice, grzbietnice oraz piły japońskie, oraz kabłąkowe. Przed zakupem obowiązkowo musisz zobaczyć ich zęby, mnóstwo, ponieważ zależy od owego, jak są umieszczone oraz wykończone. Niewielkie, gęsto umieszczone zęby gwarantują równiejsze oraz precyzyjniejsze cięcie aniżeli ogromne, w większych odstępach. Owe drugie jednakże powodują, iż piłowanie jest zdecydowanie szybciej, pomimo iż mniej dokładnie.

 

Piły ramowe

Pośród pił ramowych na uwagę zasługują dwa najpowszechniejsze modele, ramówka oraz włośnica. Piła ramówka jest ogromną piłą o dużych zębach. Jest ona dostosowana zwłaszcza do cięcia desek bądź fornirów z belek drewnianych. Jej ważnym czynnikiem jest profesjonalny napinacz, jaki gwarantuje odpowiednie naciągniecie brzeszczotu, uniemożliwiając przy tymże jego zginanie w trakcie cięcia. Do prac modelarskich, cięcia specjalistycznych małych modułów ze sklejki oraz dokładnych prac idealnie nadaje się piła włośnica. Dzięki niezwykle małemu brzeszczotowi o niewielkich zębach pozwoli ona na dokładne cięcie, chociażby bardzo specjalistycznych wzorów.

 

Szlifierki taśmowe

Owego rodzaju urządzenia dedykowane są do polerowania, więc wyrównywania oraz wygładzania przestrzeni ogromnych płaskich modułów litego drzewa, surowego czy lakierowanego. Wykorzystywane są zazwyczaj w zakładach, gdzie obsługuje się dużo materiału. Funkcjonują podobnie jak manualne wygładzanie papierem ściernym, lecz są zdecydowanie szybsze oraz skuteczniejsze od ludzkich rąk. Niektóre szlifierki taśmowe zaopatrzone są w duże taśmy, jakie zapewniają nadanie deskom pożądanej grubości.

Elektronarzędzia do cięcia oraz nawiercania

Dwa główne elektronarzędzia służące do cięcia to pilarka i wyrzynarka. Za pomocą pilarki dokonujemy automatycznego podziału ciała stałego. Urządzeniem skrawającym jest piła z ząbkowanym ostrzem, wprowadzana w ciąg za pomocą energii elektrycznej. Przeważnie stosowanym typem pilarki elektrycznej jest pilarka tarczowa o kształcie owalnej tarczy zębatej i ukośnica. Pilarka tarczowa zapewnia cięcie wzdłużne bądź skośne, natomiast ukośnica otrzymanie równego wykończenia. Na rynku są również pilarki łańcuchowe.

 

Urządzenia do wykończeń

Pocięte drewno oraz przygotowane z niego formy potrzebują obróbki i wykończenia. Pośród stosowanych w tymże celu urządzeń należałoby wyróżnić strug (hebel). Służy m.in. do wygładzania surowego produktu, usuwania lakieru i wyrównywania krawędzi. Sposób jego zastosowania zależy od typu zamontowanego w nim noża. Może to być zdzierak, gładzik, drapak bądź jeden spośród wielu pozostałych modeli, zatem najdoskonalszym wyjściem jest zakup hebla z wymiennym ostrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *