Aby zadbać o bezpieczeństwo podczas wykonywania ryzykownych zadań na budowie, konieczna okaże się odpowiednia odzież BHP. Podczas robót budowlanych strój w sposób szczególny narażony jest na zniszczenie lub zabrudzenie. Czym powinna charakteryzować się idealna odzież ochronna na budowę? Z jakich elementów powinna się składać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.

Idealna odzież BHP- czyli jaka?

Przede wszystkim odzież ochronna na budowę musi spełniać podstawowe warunki bezpieczeństwa. Tylko wtedy możemy być pewni, że w razie ewentualnego przykrego incydentu, strój zmaksymalizuje naszą ochronę. Należy także pamiętać o tym, że każdy element musi zapewniać duży komfort. Wówczas pracownik może skupić się na swoich zadaniach, nie myśli o dyskomforcie, nie ma ograniczonych ruchów, może szybko i sprawnie się poruszać. Istotne jest spełnianie obowiązujących norm EN, a także posiadanie odpowiednich certyfikatów. Mamy wówczas pewność, że odzież ochronna została poddana wielu badaniom i testom. Bardzo ważne jest zastosowanie tylko najwyższej jakości materiałów, a także innowacyjnych rozwiązań i technologii szycia. Nie można zapominać o tym, że strój BHP na budowę musi być także funkcjonalny i praktyczny.

Powinien posiadać wiele głębokich kieszeni, dzięki którym możliwe jest chwilowe schowanie najczęściej używanych narzędzi, co w znacznym stopniu oszczędzi czas. Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest przystosowanie do każdych warunków atmosferycznych. Na budowie często pracuje się na zewnątrz, co w konsekwencji powoduje, że w sposób szczególny jesteśmy narażeni na wiatr, deszcz, a nawet śnieg i grad. Dlatego też ubrania powinny być wodoodporne i szybkoschnące. Konieczne jest także odpowiednie dobranie elementów stroju do temperatury powietrza. W okresie zimowym idealnym rozwiązaniem wydaje się być założenie ocieplanej bluzy, kurtki i zimowych trzewików, jednak w cieplejszych miesiącach warto zastąpić poprzednie ubrania na nieocieplane buty skórzane i T-shirt.

odzież ochronna

Elementy stroju roboczego

Aby zadbać maksymalnie o nasze bezpieczeństwo, nie możemy zapominać o żadnym elemencie ubioru. Istotna okaże się ochrona głowy, kończyn dolnych, kończyn górnych, twarzy, oczu, słuchu, układu oddechowego, skóry, a także ochrona przed upadkiem z dużej wysokości. Przykładowo, aby chronić swoją głowę, przydatne mogą okazać się hełmy ochronne, czapki, kapelusze, kaptury, a nawet chustki. Jeśli chodzi o kończyny górne nie obędzie się bez rękawiczek ochronnych, ochraniaczy nadgarstka, łokcia, przedramienia, ramienia. W tym przypadku dużo zależy od ewentualnych dolegliwości zdrowotnych. Kończyny dolne z pewnością zabezpieczą spodnie robocze, a także odpowiednie obuwie. Jeśli chodzi o buty, powinny być utwardzane, posiadać metalowy podnosek, który w skuteczny sposób ochroni nas przed upadkiem najcięższych elementów. Istotne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, bowiem 8 godzin w źle dobranym obuwiu może prowadzić do wielu obtarć i odcisków, co powoduje duży dyskomfort podczas wykonywania codziennych zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *