Pianki montażowe są jednymi spośród najchętniej stosowanych materiałów pomocniczych na każdym placu budowy. Służą przede wszystkim do wypełniania pustych powierzchni, lecz w praktyce mają niewątpliwie więcej wykorzystań. Żeby jednakże rezultat był kompatybilny z założeniami, należy wybrać odpowiednią piankę, co nie jest łatwe. Pianki montażowe stosuje się do stabilizacji ościeżnic, zapełniania pustych powierzchni przy drzwiach, oknach lub parapetach, pianka montażowa do okien przydaje się również jako specjalna izolacja cieplna.

 

Czym jest pianka montażowa

Piana poliuretanowa jest produktem reakcji gazu MDI, poliolu i alkoholu wielowodorotlenowego. W reakcji ze znajdującą się w powietrzu wodą występuje chemicznie trwały materiał wyróżniający się ogromną gęstością wewnętrzną. Na rynku dostępnych jest parę typów pian montażowych. Różnią się one od siebie zwłaszcza sposobem nakładania, temperaturą, w jakiej można je wykorzystywać i ilością składników – wyróżniamy piany jedno- oraz dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe produkty charakteryzują się większym przyrostem objętości oraz intensywniejszym schnięciem.

 

Do czego wykorzystamy pianę montażową?

Piankę uszczelniającą wykorzystujemy przeważnie do osadzania oraz umacniania framug, drzwi, okien i parapetów. Może nam ona też posłużyć za specjalną osłonę cieplną. Piana montażowa charakteryzuje się również pewnymi wartościami tłumiącymi, gdyż dość dobrze tłumi ona drżenia dźwiękowe. Nie wpływa ona jednakże w ogromnym stopniu na akustykę wnętrz, gdyż wykorzystujemy ją jedynie miejscowo, natomiast nie na ogromne przestrzenie.

 

Czym kierować się przy zakupie pianki?

Jednym spośród elementów, jaki należy brać pod uwagę przy zakupie pianki montażowej jest jej przyrost objętości. Pianki jednoskładnikowe wyróżniają się przyrostem od 0,4 do 7 razy. Dzięki owej wartości są one dobrym produktem zabezpieczającym oraz wypełniającym. Niestety tak ogromny przyrost wywołuje większe komórki, natomiast tymże samym mniejszą izolacyjność powstałej powłoki.

 

Pianka jednoskładnikowa lub dwuskładnikowa

Wytwórcy proponują pianki jednoskładnikowe bądź dwuskładnikowe. Owe pierwsze mogą być stosowane w pomieszczeniach ze swobodnym dostępem wilgotności zawartej w powietrzu, dzięki której podlegają utwardzeniu. Kwalifikuje się je do klasy środków niskoprężnych. Pianki dwuskładnikowe podlegają utwardzeniu w efekcie reakcji chemicznej, występującej na skutek wymieszania obu komponentów. Mają większą gęstość aniżeli jednoskładnikowe. Zwykle szybciej podlegają pełnemu utwardzeniu.

 

Pianka montażowa niskoprężna

Te właśnie specjalistyczne pianki montażowe, są jednoskładnikowe oraz utwardzają się po złączeniu z wilgotnością. Więc tenże mechanizm odbywa się już poza zbiornikiem. Pianki budowlane owego rodzaju są wodoszczelne oraz mniej wrażliwe na naruszenia aniżeli wersje dwuskładnikowe. Prócz owego nie są podatne na grzyby oraz pleśń. Pianki poliuretanowe jednoskładnikowe wyróżniają się małym przyrostem objętości. Podnoszą własną wielkość o 35%. Więc wszystkie przerwy wypełniamy nimi do 60%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *