W sieci możemy przeczytać o bardzo wielu zestawieniach najpotrzebniejszych narzędzi i urządzeń majsterkowicza. W wielu z nich pewne określone narzędzia i elektronarzędzia pojawiają się praktycznie każdorazowo. Innych jednak próżno tam szukać. Które z narzędzi rzadko kiedy jest wymieniane jako te, które może być nam potrzebne? Między innymi pirometr. Czym jest pirometr? Jak działa to urządzenie? Jakie może być jego zastosowanie?

Czym jest pirometr?

Pirometr jest urządzeniem, które służy nam do mierzenia temperatury w sposób bezdotykowy. Co to oznacza? Przy mierzeniu temperatury z udziałem pirometru, nie istnieje konieczność dotknięcia ciała obcego. Jest to zagwarantowane dzięki promieniowaniu cieplnemu, które emituje z każdego przedmiotu lub ciała. Pirometr w bardzo precyzyjny sposób jest w stanie tą temperaturę odczytać. W zależności od naszych potrzeb, na rynku dostępnych jest szereg urządzeń pomiarowych, których zadaniem jest wskazanie promieniowania cieplnego. Wśród tych najpopularniejszych wymienić możemy pirometry optyczne, fotoelektryczne, dwubarwne oraz pirometry radiacyjne.

Na czym polega praca pirometru?

Bez względu na to, czy mowa o przedmiocie, osobie czy powierzchni, wszystko wydziela cieplne promieniowanie, inaczej nazywane promieniowaniem podczerwonym. Jest ono zupełnie niewidoczne dla nas, jednak możemy je z powodzeniem wyczuć. Zadaniem dokładnego pomiaru temperatury zajmuje się właśnie pirometr. Czujnik, w który wyposażone jest urządzenie, jest w stanie policzyć natężenie promieniowania podczerwonego na temperaturę, która jest ukazywana na wygodnym i czytelnym wyświetlaczu. Warto jednak dokładnie zwrócić uwagę na to, czy pirometr faktycznie ustawiony jest w pozycji, pozwalającej jej zbadanie temperatury konkretnego przedmiotu. Zbyt duże pole pomiaru może spowodować, że pirometr będzie przechwytywać również pomiary innych przedmiotów, i finalne wyniki zostaną zmodyfikowane, przez co stracą na swojej wiarygodności.

Zastosowanie pirometru

Istnieje wiele możliwości wykorzystywania pirometru, zarówno w warunkach domowych, jak i zawodowych. Pierwsze, najbliższe każdemu z nas zastosowanie to łatwa możliwość zmierzenia temperatury ciała, bez potrzeby przetrzymywania urządzenia przez określony czas w bezpośrednim sąsiedztwie ciała. Tego typu pirometry są wykorzystywane w profesjonalnych placówkach medycznych, jednak coraz częściej możemy je również spotkać w domach.

Poza zastosowaniem domowym pirometry mogą przydać się w naprawdę szerokim spektrum sytuacji. Pirometr jest często wykorzystywany w przemyśle, szczególnie przy monitorowaniu temperatury urządzeń mechanicznych, linii produkcyjnych  innych narzędzi. Co więcej, za pośrednictwem zaawansowanego pirometru jesteśmy w stanie zidentyfikować wilgotne miejsca w budynku czy weryfikować, czy jest w nim przeciąg.

W końcu pirometr to integralny element wyposażenia osób, które zajmują się instalacjami grzewczymi, wentylacyjnymi, hydraulicznymi i elektrycznymi. Tylko od naszych potrzeb zależy, jak zaawansowany model spełni nasze oczekiwania i potrzeby

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *