Pneumatyka to jeden z wielu działów inżynierii mechanicznej zajmujący się praktycznym wykorzystaniem urządzeń i narzędzi. Narzędzia  zasilamy są za pomocą sprężonego powietrza lub innych gazów o podobnych właściwościach. Dział ten zajmuje się również projektowaniem i konstruowaniem całych instalacji na potrzeby warsztatowe i przemysłowe. Takie instalacje możemy podzielić na trzy grupy:

  • z polipropylenu,
  • aluminiowe,
  • ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej.

 

Nie ważne na jaką opcję się zdecydujemy nie możemy również zapomnieć przed montażem takich instalacji o ich wcześniejszym dokładnym zaplanowaniu i zaprojektowaniu.

 

Instalacje z polipropylenu

 

Sieć pneumatyczna tworzona w oparciu o rury PP to najbardziej powszechna i najtańsza opcja dla każdego.  Kto chce wykorzystywać energię sprężonego powietrza w swoim domu, małym lub średnim warsztacie. Czasami nawet w większym przedsiębiorstwie, gdzie nie wymagane są bardziej złożone i zaawansowane instalacje. Dostępność całego asortymentu z tej linii jest niemalże na wyciągnięcie ręki dla każdego zainteresowanego. Wszystko, co potrzebne do montażu takiej instalacji powinniśmy móc zakupić w każdym większym sklepie budowlanym. Sam system jest bardzo łatwy i prosty w montażu, nie wymaga większej wiedzy technicznej ani dużych nakładów pracy, gdyż łączenia wykonywane są poprzez zgrzewanie.

 

Instalacje aluminiowe (system INFINITY)

 

Opisywany system aluminiowy jest bardzo dopasowany, składa się z precyzyjnie dobranych rur oraz całego akcesorium. W tym przeróżnych szybkozłączy, przejściówek, redukcji oraz uchwytów mocujących niezbędnych do jego montażu. System ten zaprojektowaliśmy głównie na użytek przemysłowy, gdyż zwykłe dotychczasowe instalacje mają pewne wady np. instalacje z polipropylenu odkształcają się pod wpływem zmian temperatur. Nie są zbytnio odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wymagają specjalnego osprzętu do montażu (zgrzewanie połączeń). Zaś instalacje stalowe nie są trwałe, gdyż korodują z upływem czasu oraz są bardziej skomplikowane w montażu. System aluminiowy cechuje przede wszystkim szybkość i łatwość montażu. Rezygnując z innych systemów instalacji na rzecz systemu INFINITY jesteśmy w stanie zaoszczędzić czas roboczogodzin nawet do 30%.

 

Instalacje ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej

 

Drugi system dedykujemy nieco bardziej wymagającym przedsiębiorstwom. Najczęściej wykorzystywany w branżach chemicznych oraz farmaceutycznych. Wysoka jakość komponentów takich instalacji, zaawansowanie technologiczne oraz bezawaryjność daje gwarancję niezawodności w każdych warunkach pracy. Stąd wiele firm decyduje się właśnie na taki system instalacji pneumatycznej w swoim przedsiębiorstwie. W większości takich systemów wszystkie rury, złączki, kształtki i inne elementy niezbędne do montażu są wytwarzane ze stali austenitycznej, bardzo odpornej na procesy korozyjne. Takie elementy muszą również posiadać szereg certyfikatów zgodnych z europejskimi normami jakości i bezpieczeństwa. Takie systemy również nazywamy  zaciskowymi, ponieważ ich montażu dokonuje się poprzez zaciskanie dzięki specjalnym narzędziom. Takie łączenia są bardzo solidne, szczelne i nierozłączne. To również świetna alternatywa dla połączeń klejonych, lutowanych i spawanych.

 

Większość firm usługowych w tej branży realizuje projekty uwzględniające powyższe systemy instalacji pneumatycznych i nie ma problemu z wyborem odpowiedniej firmy. Która kompleksowo podejdzie do tematu, a przede wszystkim zaprojektuje, później wykona montaż, a na końcu przeprowadzi profesjonalny audyt całej sieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *