Jeżeli zależy nam na tym, aby zabrać się za renowację drewnianych rzeczy, takich jak meble, to niezbędne będą nam do tego odpowiednie narzędzia. Trzeba wiedzieć, że odnawianie na własną rękę starych mebli potrzebuje nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również wytrwałości oraz cierpliwości. Jeżeli zależy nam na tym, aby skompletować zestaw niezbędnych narzędzi, to nie musimy się martwic, ponieważ może się okazać, że większość tego typu narzędzi mamy już w swojej skrzynce z narzędziami. Pewne z nich na pewno trzeba dokupić, ale ich ceny nie zatrważają, także nie ma się co martwić. Zatem, koniecznie musimy wiedzieć, jakich narzędzi będziemy potrzebować do renowacji drewna.

Jak skompletować narzędzia do renowacji drewna?

Przede wszystkim kompletowanie podstawowych narzędzi, które umożliwią nam samodzielne odnawianie starych mebli, powinniśmy zacząć od przeglądu własnej skrzynki z narzędziami, czy też garażu. Najłatwiej będzie nam dokonać przeglądu w oparciu o dany drewniany mebel, który chcielibyśmy odnowić i przez rozpisanie prac, które trzeba będzie przeprowadzić. Jeżeli na przykład chcemy tylko zetrzeć starą i zniszczoną powłokę malarską, a przy tym oczyścić mebel i pomalować nową farbą zabezpieczającą, to wówczas powinniśmy skupić się na poszukiwaniu papierów ściernych i zdzieraków, które mają odpowiednią grubość. Większość prac konserwatorskich oraz renowacyjnych wymaga użycia narzędzi ręcznych. Na przykład z piły elektrycznej, opalarki, wyrzynarki, czy tez z wiertarki będziemy korzystać jedynie w wyjątkowych sytuacji.

Nadajemy meblom drewnianym nowy wygląd

Zmienić wizerunek starych mebli drewnianych możemy na kilka różnych sposobów. Do tych najpopularniejszych zaliczyć możemy na przykład wymianę obicia, a więc wszelkiego rodzaju prace tapicerskie. Możemy na przykład wymienić piankę na nową, a później wszystko opiąć w nowy materiał, a do tego posłużą nam zszywacz oraz metalowe zszywki. Trochę więcej precyzji będzie od nas wymagało używanie kleju tapicerskiego, który będzie się doskonale sprawdzał wówczas, jeżeli pracujemy z ekoskórą, czy też ze skórą naturalną. Obok materiałów, bardzo często zmieniany jest również kolor starych mebli. Mamy obecnie bardzo szeroką paletę barw, która jest przeznaczona do renowacji mebli wykonanych z drewna. Jeżeli kolor mebli nam nie odpowiada, to wówczas możemy skorzystać ze środka do renowacji koloru mebli, szczególnie w wypadku lakierowanych powierzchni drewnianych.

Czym wyszlifujemy meble?

Żeby móc przywrócić meblom dawny blask, to bardzo często może się okazać konieczne całkowite usunięcie starych powłok malarskich, a więc farb, czy też lakierów. Trzeba będzie wyszlifować drewno tak, aby móc skutecznie pozbyć się wszelkich chropowatości. Do tego służą profesjonalne narzędzie. Jednakże, na samym początku my sami będziemy musieli szlifować meble papierem ściernym, który trzymamy w dłoni. Palce są bardzo czułe i będziemy nimi mogli wyczuć jakiekolwiek zakrzywienia. Idealnie sprawdzą się tutaj, kostki oraz gąbki ścierne. Będziemy mogli nim doszlifować i doczyścić wszystkie powierzchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *