Gdy za oknem chłód i szybko robi się Ciemno wiele osób często myśli o tym co by poprawić w obrębie własnego domu. A do zrobienia, naprawienia zawsze coś się przecież znajdzie. Dla wielu osób to również początek przygody z hobby jakim jest majsterkowanie. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na remonty czy budowy w systemie gospodarczym. Coraz modniejsze staje się rękodzieło czy odnawianie mebli rób tzw. DIY czyli „zrób to sam”.

Od czego zacząć na samym początku?

Aby rozpocząć przygodę z pracami w zaciszu domowym warto zrobić remanent posiadanych narzędzi i akcesoriów. Warto sprawdzić stan wierteł, śrubokrętów, skompletowane klucze, nakrętek i gwoździ. Po dokonaniu krótkiego rachunku należy skompletować potrzebny asortyment jednocześnie wiedząc, do jakiego celu ma on służyć. Jednak nieodzwownymi narzędziami jakie powinny się znaleźć w skrzynce narzędziowej będą:

młotek

– kombinerki

– szczypce

– przyrząd do ściągania izolacji

– klucze

– nitownica

Ciekawym rozwiązaniem dla osób majsterkujących od święta będą różnego rodzaju multitoole, kktóe posiadają wspomniane klucze, śrubokręty czy nożyki do izolacji.

Elektronarzędzia – czy warto zainwestować?
Również tutaj istnieją rozwiązania w postaci multitooli, w pełni wystarczające na potrzeby piłowania, , przecinania zeskrobywania, wyżynania i szlifowania. Nie kosztują one wiele a wymienne elementy umożliwiają wykonywanie zadań, które trzeba by wykonywać kilkoma narzędziami. Domowemu majsterkowiczowi takie urządzenie w zupełności wystarczy. W przypadku profesjonalnego użytkowania z pewnością potrzeby i oczekiwania będą rosły w miarę nabywania doświadczenia.

Podobnie rzecz ma się do wkrętarko-wiertarek. Kupowanie tych urządzeń osobno również ma sens jednak jest to konieczne tylko, gdy wymagana jest wysoka liczba obrotówi narzędzia mają być mocno eksploatowane. Z większością wkrętarko-wiertarek można wykonać domowe projekty. Wystarczy do tego odpowiedni zestaw wierteł, czasem z pomocą mogła przyjść również dłuta jeśli mowa o pracach stolarskich. Taki przyżąd ma wiele zastosowań ponieważ można do niego zamontować otwornice, a to z kolei pozwoli wyciąć otwory na świetlenie czy gniazdka lub zawisy. Nawet zamontowanie obrazka na ścianie bez obijania palców młotkiem stanie się nieco wygodniejsze. Warto zwrócić tu uwagę na modele, które posiadają dodatkowe oświetlenie led oraz zabezpieczenia w razie gdyby podczas wiercenia wiertło napotkało na przewód elektryczny.

Używać poziomicy czy lepiej na oko?

Jednym z takich gadżetów będzie bez wątpienia poziomica. Dzięki niej montaż rolet, karniszy, czy półek staje się bardzo precyzyjny. Minimalizuje ryzyko przekrzywień co wpływa na funkcjonalność oraz estetykę montowanych elementów. Jeszcze wygodniejszym narzędziem są tu poziomice laserowe. Wiązka światła pada tutaj w kierunkach lewo, prawo, góra, dół, dzięki czemu nie tylko na ścianie ale podczas wykonywania projektów stolarskich można określić odpowiednią krzywiznę i kąty. Tworzenie projektów „na oko” aż prosi się o błąd a korzystanie z takiego gadżetu nie świadczy o braku doświadczenia, jest wręcz odwrotnie.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *