Bez względu na to, czy jesteśmy profesjonalistami obsługującymi narzędzia budowlane i remontowe czy domowymi majstetrkowiczami, którzy zaledwie kilka razy w miesiącu chwytają za wiertarkę, podstawowa wiedza na temat wykorzystania i pracy z największymi wiertłami z system SDS jest niezbędna. To właśnie brak wiedzy z zakresu bezpieczeństwa użytkowania takich narzędzi jest najczęstszym powodem wypadków, ale również awarii sprzętu. Dowiedzmy się, czym dokładnie są wiertła SDS, a także jak prawidłowo je obsługiwać.

Czym są wiertła SDS?

Zacznijmy od tego, czym są wiertła SDS. To standardowy system mocowania wierteł, który jest ogólnie dostępny i najpowszechniejszy w sprzedaży i obsłudze. Czym cechują się wiertła SDS? Na każdym takim wiertle możemy dopatrzyć się dwóch owalnych zagłębień, które służą stabilnym mocowaniu wiertła oraz dwóch krawędzi, które pozwalają na przenoszenie obrotów. Wiertła SDS są znacznie skuteczniejsze w pracy niż tradycyjne wiertła niewyposażone w żadną technologię mocowania. Dzięki SDS mamy pewność, że wiertło podczas większych obrotów nie wypadnie samoczynnie. Równie istotne jest łatwe wyciąganie wiertła z wiertarki. To, co musimy zrobić, to zwolnić zabezpieczenie i już wiertło jest odłączone od narzędzia. Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych, bardziej innowacyjnych systemów mocowania wierteł. I tak bez trudu znajdziemy wiertła  SDS plus czy SDS Max, które cechują się większą średnicą uchwytu. Rzadziej używane, ale także dostępne w sprzedaży są wiertła SDS top, SDS quick czy wykorzystywane w szlifierkach kątowych SDS Pro.

Podstawy obsługi wierteł SDS

Ułatwiony system montażu wiertła do wiertarki coraz częściej usypia naszą czujność – wiertło wkładamy i wyciągamy automatycznie, bez jakiejkolwiek refleksji nad wykonywaną czynnością. Takie właśnie uśpienie najczęściej skutkuje niecodziennym zachowaniem wiertarki. Choć wiertło SDS w teorii powinno przeciwdziałać wypadaniu, to jednak zły montaż może siłą rzeczy spowodować takie zdarzenia. Przy niskich lub zerowych obrotach będzie to dla nas mały problem. Jeśli jednak wykonujemy głęboki odwiert na bardzo dużych obrotach, wypadnięcie wiertła może być niebezpieczne w skutkach dla naszego zdrowia, nie mówiąc już o kondycji naszej wiertarki.

Montaż wiertło – największe ryzyko

To właśnie odpowiedni montaż wiertła SDS gwarantuje nam skuteczność prac i maksymalizację bezpieczeństwa przy wierceniu. Najważniejsze to nasłuchiwać, czy montowane wiertło wyda charakterystyczny klik, potwierdzający, że wiertło jest odpowiednio zamontowane. Często nie przykładamy do tego żadnej uwagi, a z powodu nagromadzenie brudu i kurzu, wiertło nie wchodzi do końca. To najczęstszy powód samoczynnego wypadania wierteł – nawet tych z systemem SDS. Jeśli nie gromadzimy naszych wierteł w dedykowanych skrzyniach lub pojemnikach, to każdorazowo przed użyciem powinniśmy przetrzeć je, usuwając wszystkie zanieczyszczenia i drobinki kurzu, a w idealnym scenariuszu również pokryć je smarem. Tak przygotowane wiertło z systemem SDS z pewnością nigdy nas nie zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *