Bez względu na to, czy zajmujemy się pracami remontowymi jak kładzenie kafelek, pracami budowlanymi czy zwykłymi codziennymi zadaniami majsterkowymi jak powieszenie obrazka, jedną z najważniejszych kwestii, które warunkują sukces, jest dokładność. W wielu rodzajach prac, od uzyskania idealnego poziomu bądź konta prostego zależy, czy kolejne etapy prac przebiegną bez zakłóceń. W przeszłości we wszelkim rodzaju prac wspierała nas poziomica tradycyjna. Jednak obecnie, wraz z rozwojem technologii, producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom wielu klientów. Oferują nam zaawansowane technicznie urządzenia pomiarowe wyposażone w specjalny laser. Co zatem wybrać z tej coraz szerszej gamy narzędzi? Poziomicę laserową czy laser krzyżowy?

Poziomica laserowa – podstawowe informacje i zastosowanie

Poziomice laserowe to urządzenia, które stanowią podstawowe wyposażenie każdego nowoczesnego warsztatu majsterkowicza. To urządzenie do złudzenia przypomina tradycyjne poziomice, jednak to, czym charakteryzuje się nasze urządzenie to wbudowany laser. Laser ten umożliwia nam nałożenie promienia na ścianę, który wyznacza poziom na jednej lub dwóch ścianach, w zależności od ustawienia lasera. Głównym więc zastosowaniem poziomicy laserowej będzie wyznaczenie linii prostej, która może być przydatna w przypadku pracy z układaniem płytek lub wieszaniem półek na ścianie. Warto przy okazji zwrócić uwagę na cenę urządzenia. Nie jest ona wygórowana, w związku z tym o ile nasze potrzeby nie są zbyt wysublimowane. Z powodzeniem możemy zdecydować się na zakup najbardziej podstawowego urządzenia pomiarowego, jakim jest właśnie poziomica laserowa.

Laser krzyżowy

Lasery krzyżowe należą do grupy bardziej zaawansowanych narzędzi, które posiadają szersze zastosowanie. Przydaje się zarówno w przypadku prac wykończeniowych, jak i przede wszystkim budowlanych. W przeciwieństwie do poziomicy laserowej, która emituje jeden poziomy promień. Laser krzyżowy wyposażony jest w dodatkową pionową wiązkę lasera, która wraz z bazową poziomą tworzy kąt prosty. Im droższe urządzenie zakupimy, tym więcej wiązek laser emituje. W najbardziej zaawansowanych modelach lasera krzyżowego cała nasza ściana może być pokryta przecinającymi się pod kątem prostym strużkami lasera. Co więcej, istnieje możliwość zakupu urządzenia, które wykorzystuje 360 stopni obrotu, tworząc siatkę dookoła urządzenia. Laser krzyżowy z powodzeniem może być wykorzystany do wszystkich prac remontowych, ale też budowlanych. Stawianie ścianek, montaż instalacji hydraulicznej czy zawieszanie sufitu napinanego bądź podwieszanego z pewnością zostanie wykonane z odpowiednią precyzją, dzięki laserowi krzyżowemu.

Które narzędzie wybrać?

Dla wielu majsterkowiczów nadmiar nowoczesnych, praktycznych urządzeń może stanowić problem. W końcu nie ma potrzeby kupować obu urządzeń, ze względu na ich podobne zastosowanie. Co więc wybrać? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest w szczególności od naszych potrzeb. Jeśli jesteśmy domowymi majsterkowiczami, których obowiązki ograniczają się do drobnych prac naprawczych, ograniczmy się do zakupu tańszej poziomicy laserowej. Jeśli natomiast jesteśmy profesjonalistami, którzy regularnie wykonują remonty lub poważne prace naprawcze, laser krzyżowy spełni nasze oczekiwania.

Sprawdź najlepsze narzędzia —–>  przejdź teraz 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *