Bezpieczna praca na budowie wymaga wyposażenia pracownika w odpowiednią odzież roboczą oraz niezbędne do pracy akcesoria i sprzęt. Przepisy BHP obligują pracodawcę do zapewnienia tej ochrony zatrudnianym na budowie pracownikom. W specyficznych warunkach, jakie panują na placu budowy, ważne jest zapewnienie ochrony przed niebezpiecznymi dla życia i zdrowia czynnikami, z którymi pracownicy stykają się na co dzień. Jaka odzież i jaki sprzęt staje się niezbędny podczas pracy w takim miejscu?

 

Odzież robocza jako podstawa bezpiecznej pracy

Odzież robocza, którą pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi, powinna być dostosowana do warunków panujących na placu budowy. Musi chronić przed czynnikami zewnętrznymi w postaci np. wysokiej lub niskiej temperatury, pyłu, szkodliwych oparów. W zależności od pory roku musi zapewniać przewiewność w upalne lato i chronić przed mrozem w zimie. Podstawą jest też wygoda. Dobrze dobrana odzież nie tylko chroni pracownika przed czynnikami zewnętrznymi, ale także pozwala swobodnie pracować i nie krępuje ruchów. Kolejną kwestią jest praktyczność odzieży. W przypadku osób pracujących na budowie bardzo potrzebne stają się kieszenie, w których przenosić można drobny sprzęt w postaci metrówki, ołówka, śrubokrętu czy innych narzędzi. Najczęściej będą to ogrodniczki wykonane z bawełny bądź fizeliny, która jest odporna na zabrudzenia.

 

Niezbędny sprzęt i pozostałe środki ochrony indywidualnej

Oprócz ubrania konieczne jest zaopatrzenie pracownika w inne środki ochrony indywidualnej adekwatne do wykonywanych czynności. Na pierwszy plan wysuwa się niezbędne obuwie robocze oraz ochrona w postaci rękawic i kasku. To absolutne minimum, które pozwala zadbać o komfort i bezpieczeństwo pracownika. Obuwie robocze powinno charakteryzować się solidną podeszwą oraz wzmocnieniem w postaci wytrzymałego podnoska. Pozwoli to uchronić stopę przed uszkodzeniem w razie zetknięcia z ostrymi przedmiotami. Kolejną rzeczą jest chroniący głowę przed urazami kask. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z dobrej jakości wzmocnionego plastiku. Oprócz tego na budowie zawsze przydają się porządne rękawice, które nie tylko chronią dłonie przed potencjalnymi uszkodzeniami i otarciami, ale także ułatwiają pracę. Poza wymienionymi wyżej akcesoriami, w określonych przypadkach, zależnych od rodzaju wykonywanej pracy, konieczne może się okazać wyposażenie pracownika w dodatkowe elementy. W przypadku pracy w dużym natężeniu hałasu z pomocą przychodzą specjalne stopery oraz nauszniki.

 

Chroń oczy

W pracy na budowie mogą przydać się również ochronne okulary lub gogle, które zabezpieczą oczy przed różnego rodzaju odłamkami czy oparami. Oprócz tego osłonę przed pyłami, niebezpiecznymi cieczami czy odpryskami zapewnią maski ochronne. W przypadku pracy na dużych wysokościach ważną rolę asekuracyjną spełniają liny lub amortyzujące szelki. Korzystanie z nich jest niezbędne, gdy pracownik narażony jest na upadek z wysokości. Oprócz tego pracownika warto zaopatrzyć także w ułatwiające pracę na kolanach nakolanniki. Zabezpieczą przed urazami i pozwolą w wygodny sposób pracować na klęczkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *