Bity są narzędziami, które należą do grupy osprzętu przystosowanego do elektronarzędzi przeznaczonych do wykręcania, albo wkręcania. Zbudowane są one z dwóch elementów: grota, jak i części nazywanej napędem, która służy do montowania w elektronarzędziu. Bity można zastosować do wiertarko-wkrętarek, wiertarek, zakrętarek, czy wkrętarek. Wybór właściwego bitu do konkretnego zadania polega głównie na dobraniu go do materiału, w którym chcemy wykręcać, albo wkręcać. Potrzeba bowiem innego rodzaju bitów do pracy w metalu, czy też w drewnie.

 

Rodzaje bitów do wkrętarek

Można wyróżnić dwa rodzaje bitów biorąc pod uwagę ich zastosowanie : bity do twardego, albo do miękkiego wkręcania. Ponadto istnieją bity uniwersalne, czyli dostosowane do obydwu powyższych zastosowań.

  • Bity do miękkiego wkręcania

Narzędzia te przeznaczono do pracy w podłożu miękkim, chociażby w drewnie, gdzie wzrost momentu obrotowego następuje w powolny, jak i jednostajny sposób bez dużego obciążenia bitów. Stanowi to gwarancję doskonałego prowadzenia narzędzi bez ich uszkodzenia.

  • Bity do twardego wkręcania

Zapewnią idealną pracę, chociażby w metalu, czy też podczas mocowania do okuć, zaś w porównaniu do bitów przeznaczonych do miękkich materiałów są dużo bardziej elastyczne. Wkręcanie w twarde materiały oznaczać będzie gwałtowne wzrastanie momentu obrotowego pod koniec wkręcania. Co za tym idzie możliwość uszkodzenia bitu w wyniku gwałtownego wzrostu obciążenia.

  • Bity uniwersalne

Wszechstronne bity, które łączą w sobie idealną przyczepność zapewnioną przez chropowatą powierzchnię z wysoką trwałością. Niektóre z bitów pokrywa się dodatkowo azotkiem tytanu celem zwiększenia ochrony przed zużywaniem. Powłoka wymiana z tytanu zabezpieczy także chropowatą powierzchnię przed ewentualnym wygładzeniem. Jest to niezwykle istotna cecha, ponieważ mikro chropowatość powierzchni utrzymuje bit w główce śruby. Dzięki czemu zapobiega wypadnięciu bitów, co jest częste w wypadku bitów diamentowych, albo standardowych. W przypadku bitów standardowych, gdzie powierzchnia będzie gładka obustronnie, w razie dużego obciążenia nastąpi wypadnięcie bitu z główki śruby. Zaś podczas stosowania bitów diamentowych diamenty mogą uszkodzić warstwę chroniącą śrubę i dodatkowo same diamenty posiadają tendencję do pękania i wypadania.

 

Zamocowanie bitów w urządzeniu

Istnieją dwie możliwości zamontowania bitów we wkrętarce. Możemy po prostu przymocować bity bezpośrednio w urządzeniu, niemniej czasem jest to niewygodne, jak i niepraktyczne. Wówczas zaleca się używać uchwytu do bitów, który zagwarantuje pewne mocowanie z uwagi efektywnego przenoszenia momentu obrotowego z urządzenia na bit. Na rynku możemy znaleźć wiele różnych uchwytów, różniących się parametrami wraz z nakrętką zabezpieczającą, albo bez niej, dwuczęściowe, albo jednoczęściowe, niemagnetyczne i magnetyczne, czy szybko mocujące. Wybór jest niezwykle szeroki, niemniej najważniejsze, ażeby podczas doboru brać pod uwagę, iż złe dobranie uchwytu może być przyczyną zniszczenia bitu. Jak i wpłynąć na dużo gorszą pracę narzędzia.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *