Szlifierka kątowa jest z pewnością urządzeniem, które każdy powinien mieć w swoim gospodarstwie, wszechstronność narzędzia niezawodnie sprawdzi się podczas mniejszego lub większego remontu. Choć należy pamiętać, że szlifierka ma również zastosowanie na przykład w warsztatach samochodowych.

 

Szlifierka kątowa – narzędzie uniwersalne 

 

Już sama nazwa nasuwa skojarzenie z podstawowym zadaniem tego sprzętu, czyli ze szlifowaniem, wygładzaniem. Podstawowe – nie znaczy jedyne. Szlifierka może również służyć do przycinania materiałów. Wszechstronność tego urządzenia widać przede wszystkim biorąc pod uwagę gamę materiałów, którą obrobimy przy użyciu szlifierki. Choć najczęściej stosowana jest do drewna, to znajdzie również zastosowanie przy obróbce nieco bardziej wymagających materiałów, takich jak – metal czy też płytki ceramiczne. Jak to zwykle bywa przy urządzeniach elektrycznych – decydująca jest moc urządzenia. Te o znacznej mocy poradzą sobie nawet z obróbką betonu.

 

Gdzie ją wykorzystujemy 

 

To, w jakich pracach szlifierka ukaże swoje wszechstronne możliwości zależy między innymi od rodzaju tarczy. Przez rodzaj rozumiemy między innymi grubość tarcz. Te do szlifowania będą nieco grubsze – 5 mm. Do szlifierki, która będzie nam służyła głównie do cięcia – wybierzemy tarczę o grubości od 1 do 3 mm. Warto jednak pamiętać, że grubość to nie jedyny aspekt. Ważna jest również średnica tarczy. Tutaj ma znaczenie przede wszystkim to, czy szlifierki używamy do prac bardziej zaawansowanych, np. podczas prac na budowie (wówczas używa się tarcz o większej średnicy, np. 230 mm) czy też szlifierka posłuży nam do drobnych domowych remontów (wówczas średnice tarcz nie będą przekraczały 125 mm).

 

Wersja szlifierki 

 

Przy wyborze szlifierki ma znaczenie to, czy decydujemy się na wersję elektryczną czy akumulatorową. Z pewnością szlifierka akumulatorowa to większa swoboda prac. Nie potrzebujemy dostępu do energii elektrycznej, nie ogranicza nas długość kabla. Jednak kiedy zamierzamy korzystać ze szlifierki głównie w domu czy w garażu, gdzie prawdopodobnie posiadamy dostęp do gniazdka – wówczas może warto zdecydować się na opcję elektryczną, która jest po prostu tańsza.

Moc urządzenia, o których wspomniano wcześniej, ma wpływ na to, w jakich materiałach będzie mógł pracować użytkownik szlifierki. Im większa moc – tym urządzenie sprosta twardszym materiałom. Pamiętać jednak należy, że często wraz z mocą i wielkością tarczy – wzrasta również waga urządzenia. Z pewnością do prac domowych wystarczy nam sprzęt o nieco niższej mocy (np. do 1000 W), który odwdzięczy się lekką konstrukcją, a co za tym idzie – przyjemniejszą pracą.  Profesjonaliści, którzy używają szlifierek do znacznie bardziej zaawansowanych prac, zdecydują się na sprzęt o mocy oscylującej wokół 2000 W. Daje to możliwość pracy na przykład w betonie. Jak łatwo się domyślić – wraz ze wzrostem mocy, rośnie również cena szlifierki. Warto więc właściwie oszacować to, do jakich prac będzie służył sprzęt, aby dzięki temu dokonać odpowiedniego wyboru.

2 komentarze

  1. Pingback: Frezowanie dla początkujących - Narzędzia dla Ciebie i Twojej firmy

  2. Pingback: Wiertarko-wkrętarki najpopularniejszymi elektronarzędziami - Narzędzia dla Ciebie i Twojej firmy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *