Każdy z nas, bez względu czy zajmujemy się majsterkowaniem hobbystycznie, czy wynika to z naszej pracy zawodowej, na co dzień używa wielu elektronarzędzi. To dzięki nim nasza praca jest wykonywana sprawniej, szybciej, dokładniej i przede wszystkim bezpieczniej. Ilość elektronarzędzi, które zgodnie z reklamami powinny znaleźć się w każdym warsztacie może przerazić. Gdybyśmy jednak mieli się ograniczyć jedynie do 2 lub 3 narzędzi, z pewnością jednym z nich byłaby szlifierka. Szlifierka to uniwersalne narzędzie, którego głównym zastosowaniem jest wykończenie i obróbka różnych powierzchni. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń, w jakie faktycznie każdy majsterkowicz powinien się wyposażyć.

 

 

 

Jakie rodzaje szlifierek wyróżniamy

 

Na rynku dostępnych jest aż kilka rodzajów szlifierek, a odpowiedni wybór rodzaju szlifierki pozwoli nam na wykonanie naszej pracy z przyjemnością. Jeżeli planujemy wykończyć różne rodzaje materiałów o różnej twardości i grubości, idealnym byłoby wybranie innych rodzajów szlifierek do tego. Poniżej przedstawione są najbardziej popularne rodzaje stosowanych szlifierek:

  • Szlifierka oscylacyjna – Jest to taki rodzaj szlifierki, która zostanie zastosowana w przypadku pracy z drewnem jak blat, drzwi czy różnego rodzaju meble. Za pomocą szlifierki oscylacyjnej możemy dokonać szlifowania zarówno powierzchni płaskich, jak i zaokrąglonych, co jest możliwe dzięki prostokątnej formie podstawy.
  • Szlifierka kątowa – Szlifierka kątowa przyda nam się w przypadku pracy z innymi materiałami jak metal czy beton. Kątówka doskonale nada się do przecinania tego typu materiałów i jest rzadziej wykorzystywana w celu polerowania materiałów.
  • Szlifierka mimośrodowa – Szlifierka mimośrodowa jest uniwersalnym narzędziem, które pozwoli nam na wykończenie powierzchni zarówno drewnianych, jak i metalowych. Dzięki ruchomemu talerzowi możemy z powodzeniem szlifować powierzchnie nie tylko płaskie, ale również wklęsłe czy wypukłe.
  • Szlifierka taśmowa – ze względu na swoją specyficzną budowę idealnie nada się do wykańczania dużych powierzchni drewnianych  jak duże płytki lub panele. Szlifierka wprawiona w ruch działa stacjonarnie a my operujemy przedmiotem szlifowanym. Jest to podstawowe narzędzie każdego zakładu stolarskiego i warsztatu.
Wiertnica do wiercenia w betonie zbrojonym kb125
Wiertnica – urządzenie do odwiertów w betonie zbrojonym
Beton zbrojony to jeden z najtrwalszych materiałów konstrukcyjnych. Wiercenie w żelbecie wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu urządzeń i wysokiej jakości diamentowych wierteł koronowych. Jak dobrać odpowiednią wiertnicę i w jaki sposób ją zamontować przed przystąpieniem do pracy?

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki

Wybierając odpowiednią szlifierkę dla siebie, warto zwrócić uwagę na pewne kwestie, które mogą warunkować komfort i sprawność wykonywanych prac. Pierwszą kwestią, która znacznie podwyższy jakość wykończenia powierzchni za pomocą szlifierki, jest regulacja obrotów. Warto postawić na szlifierki Milwaukee, które posiadają taką regulację umożliwiającą dostosowanie szybkości pracy urządzenia do powierzchni szlifowanej. Drugą kwestią jest średnica tarczy, co ma znaczenie w przypadku szlifierek oscylacyjnych i mimośrodowych. Duże tarce pozwolą nam na szybszą pracę, podczas gdy szlifierki z mniejszą tarczą umożliwią bardziej precyzyjny szlif.

 

Dlaczego warto wyposażyć się w szlifierkę?

Szlifierka jest jednym z podstawowych elektronarzędzi, które powinno się znaleźć na wyposażeniu każdego warsztatu. Bez względu na to, czy pracujemy z betonem, metalami czy drewnem, ciężko wyobrazić    sobie wykańczanie takich powierzchni bez odpowiedniej szlifierki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *