Wkrętak, przez wielu znany jako śrubokręt, to niemalże podstawowe narzędzie w każdym garażu i mieszkaniu. Trudno wyobrazić sobie wykonywanie bez nich wielu czynności, takich jak odkręcanie, przykręcanie, podważanie, regulowanie. Ich charakter jest bardzo uniwersalny. Jakie rodzaje wkrętaków możemy wyróżnić? Na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Co jest lepszym rozwiązaniem, wkrętaki pojedyncze czy w zestawach? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Jakie rodzaje wkrętaków możemy wyróżnić?

Wkrętaki możemy podzielić na płaskie, krzyżowe, płasko-krzyżowe, akumulatorowe i te z grzechotką. Warto uzyskać nieco więcej informacji na ich temat, aby wiedzieć, jakie mają zastosowanie. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się wkrętaki płaskie, są jednocześnie uznawane za jedne z najstarszych. Śrubokręty płaskie służą przede wszystkim do tego, aby wkręcać lub wykręcać śrubki o nacięciu podłużnym. Świetnie sprawdzą się także do podważania. Jeśli chodzi o wkrętaki krzyżowe, które mają charakterystyczny wygląd główki. Widoczne są bowiem 4 ramienia. Tego typu narzędzia charakteryzują się dodatkowymi wypustkami- skutecznie zapobiegają uślizgom wkrętaka, jednocześnie maksymalizują działania. Wkrętaki płasko-krzyżowe to połączenie obu rozwiązań- klinka posiada bowiem dwie końcówki, które to gwarantują odkręcanie i przykręcanie niemalże wszystkich wkrętów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wkrętaków?

Wybór wkrętaków wbrew pozorom może okazać się nieco problematyczny. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które ułatwią nam podjęcie ostatecznej decyzji. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad przeznaczenie. Przeanalizujmy, jaki rodzaj pracy będziemy wykonywać. Przykładowo, jeśli konieczne okaże się przykręcanie płyt, wówczas strzałem w dziesiątkę może okazać się wkrętak akumulatorowy. Do podstawowych czynności w zupełności wystarczą narzędzia płaskie lub krzyżaki. Kolejnym aspektem jest wygodna rękojeść. Jeśli będzie ona ergonomiczna, wówczas oznacza to, że w krótkim czasie wykonamy stosunkowo wiele pracy. Kluczowe jest, aby była wyprodukowana z tworzywa charakteryzującego się odpornością na uszkodzenia. Nie w sposób nie wspomnieć o stalowym grocie. Jeśli końcówka wykonana jest z tego tworzywa, wówczas mamy pewność co do jej twardości. Pęknięcie narzędzia w niektórych sytuacjach może się bardzo niebezpieczne.

Co jest lepszym rozwiązaniem, wkrętaki pojedyncze czy w zestawach?

Trudno jest jednoznacznie wskazać, co okaże się lepszym wyborem z praktycznego punktu widzenia, Zakup pojedynczych narzędzi to dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na zakupie narzędzi na wiele lat. Decydując się na skrzynce narzędziowej nasze wyposażenie jest uniwersalne, jednak producenci stawiają wówczas na ilość, nie jakość. Decydując się na taki zestaw przeznaczmy nieco większą kwotę, co zwiększa prawdopodobieństwo nabycia przedmiotów wysokiej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *