Spośród wszystkich materiałów, które możemy poddać obróbce, szkło jest jednym z tych najtrudniejszych. Coraz częściej możemy zechcieć wywiercić otwór w szklanym przedmiocie, a bez użycia specjalistycznych wierteł ta sztuka najprawdopodobniej spali na panewce. W jaki sposób dobrać odpowiednie wiertła, które są dedykowane szklanym powierzchniom? Przekonajmy się.

Jakie rodzaje wierteł nadają się do szkła?

Zacznijmy od rodzajów wierteł, które nadają się do pracy ze szkłem. Ich wybór nie jest tak bogaty, jak w przypadku drewna, betonu lub metalu, jednak z powodzeniem znajdziemy je w każdym sklepie specjalizującym się w sprzedaży narzędzi i akcesoriów. Wiertła do szkła różnią się przede wszystkim kształtem. To właśnie on odpowiada za to, że wiercenie w tak delikatnym i wrażliwym na wstrząsy materiale kończy się sukcesem. Dwa podstawowe kształty wierteł do szkła do wiertła płetwowe oraz wiertła rurowe. Czym cechują się wiertła płetwowe? Mają charakterystyczną końcówkę, która przypomina płetwę właśnie. Do czego wykorzystywane są wiertła płetwowe? Przede wszystkim do bardzo precyzyjny wkrętów o małej średnicy. Wiertła płetwowe są również powszechnie wykorzystywane w wykonywaniu otworów w przedmiotach wykonanych z ceramiki. Drugi kształt – rurowy umożliwiają wykonanie znacznie szerszych otworów, co pozwala bezpiecznie radzić sobie z pracami montażowymi.

Materiał wykonania wiertła również ma znaczenie

Materiał, z jakiego wykonane jest wiertło to kolejny czynnik, który zagwarantuje nam odpowiedni wybór konkretnego produktu. Na rynku możemy znaleźć wiertła do szkła wykonane z wielu materiałów. Różnią się one także skutecznością i oczywiście ceną. Unikajmy wierteł, które są stworzone z uniwersalnych materiałów. Szkło to na tyle delikatny materiał, że powinniśmy zadbać o najwyższą jakość. Dlatego też coraz popularniejsze wiertła diamentowe spełnią nasze wszystkie oczekiwania. Bez względu jednak na to, jaki materiał wiertła wybierzemy, musimy nauczyć się wiercenia w szkle. Nie jest to tak oczywisty proces, jak w przypadku innych surowców, jak drewno czy beton. Dedykowane wiertła diamentowe powinny być na bieżąco chłodzone. Brak odpowiednio niskiej temperatury wpływa negatywnie na kondycję naszego wiertła do szkła, a w skrajnych przypadkach prowadzi do pęknięcia tafli lub trwałego uszkodzenia wiertła.

Czy rozmiar wiertła do szkła jest istotny?

Omówmy sobie jeszcze jeden czynnik, który powinien być poddany analizie przy wyborze wierteł do szkła. Chodzi tu oczywiście o rozmiar. Poprzez rozmiar rozumiemy nie tylko długość samego wiertła, ale też jego średnica. Prawidłowy dobór tych parametrów pozwoli nam na wykonanie otworu o idealnej średnicy i głębokości. Nie jesteśmy pewni, jaki rozmiar wiertła będzie nam potrzebny do obecnej i przyszłych prac? Postawmy na zakup praktycznego zestawu wierteł do szkła. W taki sposób zabezpieczymy się na wypadek błędnego wyboru rozmiaru jednego wiertła i będziemy mogli z powodzeniem skorzystać również z innych rozmiarów, gdy w przyszłości ponownie przyjdzie nam wiercić w szkle.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *