Wiertarki udarowe mają mnóstwo rozmaitych funkcji, co czyni je narzędziami niemalże uniwersalnymi. Nie każdy jednakże wie, co to jest udar oraz jak należy go stosować, aby realizował własną funkcję. Udarem powszechnie określa się powiązanie ruchu obrotowego z posuwistym. Dzięki takiej mieszance ruchu jest szansa łatwego drążenia w bardzo trudnych podłożach, takich jak beton, ceramika budowlana oraz odmienne materiały do murowania. Nie można stosować udaru do wiercenia drzewa, metalu bądź tworzyw syntetycznych.

 

Co to jest udar w wiertarce?

Do wiercenia luków w betonie oraz kamieniu nie starczy jedynie twarde wiertło, jakie się porusza. Prócz ruchu obrotowego niezbędny jest również ruch posuwisto-zwrotny wiertła określany udarem. Podczas drążenia udarowego proces tenże wspiera nacisk wywierany poprzez użytkownika przekazując udary na wiertło dzięki czemu praca na produktach takich jak beton bądź cegła działa szybciej. Dzięki wykorzystaniu specjalistycznych procesów w zależności od szybkości obrotowej możemy otrzymać, chociażby 60 000 udarów na minutę.

Udar mechaniczny

W wypadku wiertarek udarowych mamy do czynienia z udarem rodzaju mechanicznego. Teraz stosujemy tak nazywany udar mechaniczny zębatkowy, skonstruowany z pierścieni zlokalizowanych na wrzecionie. Ich przestrzeń jest nacięta za pomocą stożkowo-poprzecznych występów, jakie powodują, iż wprawione w ruch pierścienie przybliżają się oraz oddalają od siebie, wywołując tymże samym wykształcenie ruchu prostoliniowo-zwrotnego.

 

Jak funkcjonuje udar pneumatyczny?

Udar pneumatyczny stosowany jest poprzez mały kompresor znajdujący się w wiertarce. Dzięki wykorzystaniu uchwytu SDS-plus bądź SDS-MAX wiertło może się łatwo poruszać blisko swej osi oraz poduszka powietrzna wypełniona sprężonym powietrzem wywołuje uderzenie wiertła o obrabiany artykuł. Podstawowa rozbieżność pomiędzy udarem pneumatycznym natomiast mechanicznym polega na tymże, iż tenże pierwszy może być niewątpliwie silniejszy.

 

Zalety wiertarki udarowej

Młotek, śrubokręt, klucze z wymiennymi nasadkami – to bez cienia wątpliwości potrzebne urządzenia w domu. W małych skrzynkach z przyrządami jeszcze częściej pojawiają się również elektronarzędzia, pomiędzy innymi wkrętarki oraz wiertarki. Z kolei ich tańsze typy o niewielkiej ergonomiczności zmieniają właśnie powszechne wiertarki udarowe. Jakie sprawdzają się do wielu zadań podczas prac remontowo-budowlanych lub naprawczych. Wiertarka udarowa gwarantuje Ci wszechstronne urządzenie zdolne do drążenia w wielu rozmaitych materiałach. Przy pracy z delikatniejszą strukturą masz szansę wyłączenia udaru.

 

Wiertarka z udarem lub bez?

Wpierw musimy ustalić, z jakimi produktami będziemy mieli do czynienia podczas normalnej pracy z urządzeniem. Do drążenia w drewnie oraz metalu w zupełności starczy nam wiertarka bądź wiertarko-wkrętarka bezudarowa. Tymczasem gdy pracujemy z cementem, murem, robimy drążenia w ścianach, to rola udaru będzie nam potrzebna oraz wówczas odpowiednim wyborem będzie młoto-wiertarka. Gdy idzie o moc narzędzia, to do głównych prac w zupełności starczy nam wiertarka 500-600W.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *