Żaden fachowiec zajmujący się naprawami, remontami czy budową budynków nie obejdzie się bez pomocy wiertarko-wkrętarki. To stosunkowo niewielkie narzędzie niesie pomoc w bardzo różnych sytuacjach. Naprawa drobnych usterek, dokonywanie poprawek czy zmian we wnętrzach  nie zawsze wymagają jednak pomocy fachowca. W każdym gospodarstwie domowym znajdować się powinny odpowiednie narzędzia, które pozwolą w tani i szybki sposób rozwiązać pojawiające się problemy i dostosować miejsce zamieszkania do ludzkich potrzeb. Wiertarko-wkrętarki od dłuższego czasu zajmują ważne miejsce w wyposażeniu wielu domów.

 

Różnorodne zastosowanie najpopularniejszego elektronarzędzia

 

Jeśli chodzi o efektywność, prostotę obsługi i cenę, to wiertarko-wkrętarki są praktycznie nie do zastąpienia. Można dzięki nim wywiercać otwory w niezbyt twardych materiałach, bez wysiłku wkręcać i wykręcać śruby, czy wkręty. Wszystkie te zadania realizowane są szybko i precyzyjnie.  Skręcanie mebli, wieszanie obrazów i zdjęć na ścianach, budowa drewnianej altany w ogrodzie to tylko niektóre z sytuacji, w których urządzenie to możne okazać się niezwykle przydatne. Różne rodzaje wkrętów i regulacja średnicy wiercenia pozwalają na dopasowanie efektów pracy do indywidualnych potrzeb użytkownika.

wiertarko-wkrętarka z udarem
wiertarko-wkrętarka z udarem

Zalety nowoczesnych wiertarko-wkrętarek

 

Producenci elektronarzędzi wciąż udoskonalają swoje produkty. Nowe funkcje i coraz lepsze parametry znacznie ułatwiają pracę. Większość obecnych na rynku wiertarko-wkrętarek zasilana jest akumulatorami. Dzięki dołączonym ładowarkom można łatwo uzupełnić poziom energii potrzebnej urządzeniu do pracy. Kierunek obrotu oraz prędkość wiertła można regulować w sposób płynny. Do podświetlania fragmentu wierconej powierzchni przydają się diody. Elektroniczny hamulec szybko zatrzymuje pracę silnika zaraz po zdjęciu palca ze spustu, co podnosi poziom bezpieczeństwa podczas korzystania z urządzenia. Zobacz także artykuł o szlifierkach kątowych >>>

 

Podstawy korzystania z wiertarko-wkrętarek

 

Należy wybrać takie narzędzie, które najbardziej odpowiada osobistym potrzebom. Odpowiedzieć trzeba na pytania o to, co będzie ważne podczas pracy. Można skupić się przykładowo na parametrach takich jak krótki czas ładowania akumulatora lub długi czas pracy, czy moc. Zwykle napięcie akumulatorów wiertarko-wkrętarek waha się pomiędzy 10V i 18V. W sytuacji, gdy niezbędne będzie wiercenie w takich materiałach jak beton lekki, wybrać można urządzenie z funkcją udaru mechanicznego. Niezbędnymi elementami do pracy będą odpowiednie końcówki wkręcające (bity), wiertła oraz wkręty lub śruby. Można zestawiać je pod względem długości, średnicy i kształtu tak, by jak najlepiej spełniły swoje zadanie.  Istotne jest dobranie odpowiedniej prędkości lub trybu wiercenia do twardości materiału, w którym się pracuje. Zapobiegnie to uszkodzeniu powierzchni i wkrętów.

Wiertarko-wkrętarki to bezsprzecznie najpopularniejsze elektronarzędzia na rynku. Są niewielkie, łatwo się je obsługuje i można ich użyć do wielu różnych zadań. Ułatwiają pracę fachowcom i jednocześnie pomagają majsterkowiczom w samodzielnym ulepszaniu swoich domów.

Zobacz także artykuł o szlifierkach kątowych >>>

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *