Wiertnica – urządzenie do odwiertów w betonie zbrojonym

Beton zbrojony to jeden z najtrwalszych materiałów konstrukcyjnych. Wiercenie w żelbecie wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu urządzeń i wysokiej jakości diamentowych wierteł koronowych. Jak dobrać odpowiednią wiertnicę i w jaki sposób ją zamontować przed przystąpieniem do pracy?

Wiertnica do wiercenia w betonie zbrojonym kb125
Wiertnica – urządzenie do odwiertów w betonie zbrojonym

Jak dobrać wiertnicę do wiercenia w żelbecie?


Wiertnicę dobieramy na podstawie głębokości i średnicy otworu, materiału (twardości) w jakim będziemy wykonywać otwór. Wiadomo jednak, że firma wykonująca wiercenie w żelbecie spotyka się z wykonywaniem otworów o różnych średnicach – czasem mogą być to otwory małe 16 czy 20 mm, a innym razem 100 czy 300 mm. Dlatego prawidłowe przeprowadzenie odwiertu  bezawaryjna eksploatacja urządzenia zależy przede wszystkim od prawidłowo dobranej prędkości obrotowej silnika wiertnicy.

 • Większość dostępnych na rynku silników to silniki 2-biegowe, czyli z regulowaną prędkością obrotową. W ten sposób łatwo ustawić prędkość silnika do średnicy otworu.
  Wiercenie w żelbecie wymaga zastosowania mniejszej prędkości obrotowej przy danej średnicy otworu. Dla przykładu: wykonując otwór o średnicy 60 mm należy ustawić silnik na prędkość 1000 – 1250 obr/min. Duże otwory o średnicach: 160 – 200 mm powinny być wykonywane przy prędkości 300 – 400 obr/min. 
 • Istotnym elementem składowym wiertnicy jest statyw, który odpowiada za prawidłowy docisk podczas wiercenia. Dzięki temu umożliwia to umieszczenie silnika z wiertłem pod odpowiednim kątem i w stabilnej pozycji. Umożliwia to wiercenie w twardym żelbecie i jest bardziej efektywne, bezpieczne i wygodne – operator nie musi wiercić „z ręki”. Wielkość stojaka dopasowujemy do głębokości i średnicy otworu, a wiertło musi bezpiecznie zmieścić się pomiędzy statyw a wrzeciono.

 • _Wiertnica Rdzeniowa do betonu zbrojonego
  WIERCENIE NARZĘDZIAMI DIAMENTOWYM WIERTNICĄ

  Jak zrobić otwór w betonie zbrojonym ?

 • Wiercenie w żelbecie wymaga często stosowania specjalnych metod, jak wiercenie rdzeniowe. Polega ono na ścieraniu wiertłem betonu zbrojonego z pozostawieniem w środku nie naruszonego rdzenia i uzyskanie otworu o równych i gładkich krawędziach. Wiercenie rdzeniowe może odbywać się w trudnych warunkach, gdzie nie ma możliwości mocowania statywu poprzez kotwienie do podłoża. Wtedy wykorzystuje się system mocowania próżniowego, czyli mocowanie statywu wiertnicy do podłoża poprzez wytworzenie próżni. Podłączona do wiertnicy pompa próżniowa wysysając powietrze spod stopy stojaka, przytwierdza go do podłoża.
  Do mocowania próżniowego stosuje się albo fabrycznie przystosowany w tym celu statyw, np. typu COMBI marki CARDI bądź poprzez dokupienie uniwersalnej podstawy próżniowej – również w ofercie tego producenta. Statyw COMBI dostępny jest w dwóch rodzajach: mniejszy – L250V, którego kolumna wykonana jest z aluminium oraz większy – L300V wyposażony w kolumnę ze stali. Statywy posiadają specjalne uszczelki oraz moduł z zaworem do pompy próżniowej, która odpowiada za mocowanie. Należy ją zakupić osobno – dostępna w ofercie CARDI czy w GOELZ
 • Pompa próżniowa do statywu wiertniczego
  POMPA PRÓŻNIOWA DO STATYWU WIERTNICY RDZENIOWEJ

  Płyta, podobnie jak statyw – wyposażona jest w zawór do pompy próżniowej, a także zatopione w jej centralnej części pręty kotwiące. Dobierając pompę należy zwrócić uwagę, aby była ona wyposażona w zawór bezpieczeństwa oraz wakuometr do pomiaru podciśnienia (optymalne podciśnienie to 0,8 – 1,0 Bar).
  Wiertło koronowe stosowane w ramach próżniowego mocowania statywu nie powinno być dłuższe niż 250 mm. Maksymalna moc napędu powinna wynosić 3500 W dla silników elektrycznych lub równowartość w przypadku napędów innych niż elektryczne. Nie należy używać silników bez sprzęgła.

 • Mocowanie próżniowe umożliwia wykonanie odwiertów w żelbecie bez obawy o naruszenie czy uszkodzenie sąsiadującej powierzchni oraz bez pozostawienia śladów po kotwieniu, co jest świetnym rozwiązaniem w przypadku prac w obiektach już oddanych do użytku. Warunkiem zastosowania mocowania próżniowego podczas wiercenia rdzeniowego jest stan podłoża, które musi być gładkie, czyste i odpowiednio związane.
 • Wiercenie w żelbecie – na mokro czy na sucho?

 • Wiercenie w żelbecie wiąże się z problemem powstającego kurzu, który jest bardzo uciążliwy i szkodliwy dla operatora wiertnicy. Z kolei metoda Wiercenia w betonie na mokro generuje duże ilości spływającego szlamu betonowego, co w trakcie prac jest niedopuszczalne. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu.
  Dla metody wiercenia w żelbecie na sucho istnieje możliwość użycia odkurzacza przemysłowego, który podłącza się do rotora ssącego w silniku. Odkurzacz wciąga powstający pył, gwarantując komfortowe warunki pracy. Jeżeli silnik nie jest fabrycznie wyposażony w rotor ssący, można zakupić opcjonalny rotor – po dopasowaniu do gwintu na silniku oraz gwintu na wyjściu z rotora.
 • W przypadku wiercenia w żelbecie na mokro firma GOELZ oferuje pierścienie do wiertnic zbierające wodę. Pierścień wyposażony w uszczelkę zabezpieczającą przed wypływem wody od dołu mocuje się do dolnej części kolumny statywu. Po montażu pierścienia podłącza się do niego odkurzacz przemysłowy, który zbiera gromadzącą się wodę. Pierścienie GOELZ są dostępne w wielkości do 250 mm, dzięki czemu można je stosować w wielu instalacjach w budownictwie mieszkaniowym.
 • Wiertnica rdzeniowa do betonu zbrojonego kb400_einsatz
  Wiertnica – urządzenie do odwiertów w betonie zbrojonym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *