Wkrętarka stanowi jeden z podstawowych elektronarzędzi, którą każdy majsterkowicz powinien mieć w swoim warsztacie. Zastosowanie wkrętarki jest bardzo szerokie, wykorzystuje się ją zarówno w drobnych pracach remontowych, a także przy okazji pracy z takimi materiałami jak metal, drewno czy tworzywa sztuczne. Obecnie jednak na rynku znaleźć możemy dziesiątki modeli wkrętarek i dla osoby, która nie jest biegła w tych kwestiach, wybór odpowiedniego narzędzia może stanowić nie lada wyzwanie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkrętarki?

 

Zwróćmy uwagę na swoje potrzeby

Najważniejszą kwestią będzie stanowiła nasza prywatna potrzeba, z jaką wykorzystywać będziemy to elektronarzędzie. Urządzenie o podobnej cenie może w znacznym stopniu różnić się parametrami technicznymi, a także zastosowaniem, dlatego warto dobrać taki sprzęt, który idealnie sprawdzi się w naszych pracach. Jeżeli wkrętarka ma nam służyć jedynie jako automatyczna pomoc w skręcaniu mebli, wtedy możemy zwrócić uwagę na urządzenia mniejsze, tańsze i dysponujące mniejszą mocą. Jeżeli jednak w planach mamy większe projekty remontowe, warto wykorzystać do nich wkrętarkę z funkcją

wiertarki.

 

Wiertarka z udarem

 

Wybieramy wkrętarkę

Parametry techniczne wkrętarki to cecha, na jaką musimy zwrócić uwagę, wybierając urządzenie niezawodne i pozwalające na wykonywanie szerokiego zakresu prac. Moc wkrętarki będzie miała znaczący wpływ na to, z jakimi materiałami będziemy mogli pracować. Powinniśmy wyjść z założenia, że im wyższa moc tym wkrętarka poradzi sobie z twardszymi materiałami. Moc wkrętarki wpływa też na długość pracy, w przypadku wkrętarki akumulatorowej. Drugim, prawdopodobnie najważniejszym parametrem technicznym, na jaki powinniśmy zwrócić uwagę, jest napięcie, które jest głównym kryterium skuteczności wkrętarki. Najsłabsze wkrętarki dysponują mocą do 4.8V, co jest dobrym rozwiązaniem dla skręcania mebli. Urządzenia o napięciu od 10 do 14V to wkrętarki, które uzyskują miano wkrętarko-wiertarki i można je wykorzystać do bardziej zaawansowanych prac, szczególnie jeśli posiadają dodatkowe funkcjonalności jak zmiana biegu obrotu. Wkrętarki powyżej 18V to urządzenia, które wyposażone są w system udarowy, pozwalający bez problemu pracować z najtwardszymi materiałami.

Wkrętarka akumulatorowa czy z kablem? 

Wybór odpowiedniej wkrętarki powinniśmy również determinować miejscem i okolicznościami, w jakich będziemy tego sprzętu używać. Jeżeli wychodzimy z założenia, że często będziemy używać wkrętarki podczas wyjazdów lub w różnych miejscach bez dostępu do prądu, wtedy koniecznie zaopatrzmy się w elektronarzędzie akumulatorowe, które działa bezprzewodowo. W takim wypadku warto zwrócić uwagę na wytrzymałość baterii. Takie rozwiązanie jest zdecydowanie najbardziej popularne. Jeżeli jednak mamy świadomość, że nasza wkrętarka będzie wykorzystywana jedynie w miejscu z dostępem do prądu, a nam najbardziej zależy na ciągłości pracy, wtedy możemy zaopatrzyć się w urządzenie sieciowe, które wprawdzie ograniczy naszą swobodę ruchu, jednak zapewni nam stałą gotowość do pracy.

 

Sprawdź nasze pozostałe artykuły:

Poziomica elektroniczna

Frezarka sieciowa 

Akcesoria do wkrętarek

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *