Zapewne każdy mężczyzna posiada na terenie swojej posiadłości mały domowy warsztat, w którym przechowuje wszystkie najważniejsze narzędzia, niezbędne do codziennych, drobnych napraw. Ich wybór nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znajdziemy mnóstwo różnych narzędzi. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie mają zastosowania. Jednak w każdym warsztacie powinien znajdować się szeroki asortyment kluczy. Jakie rodzaje kluczy wyróżniamy? Do czego służą poszczególne egzemplarze? Na te pytania odpowiada poniższy artykuł.

 

Klucze płaskie

Klucze płaskie dostosowane są przede wszystkim do śrub z sześciokątnymi łbami. Sprawdzą się idealnie, gdy śrubka znajduje się w miejscu ogólnodostępnym. Do najpopularniejszych rozmiarów z pewnością możemy zaliczyć rozmiary 8, 10, 11 i 13. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że końcówka przypomina kształt litery C. Istotny podczas wyboru jest materiał, z którego klucz jest wykonany. Powinien być odpowiednio twardy, co zmaksymalizuje nasze bezpieczeństwo, a także odporny na korozje, dzięki czemu będzie nam długo służył.

 

Co wpływa na jakość elektronarzędzi?
Co wpływa na jakość elektronarzędzi?

 

Klucze oczkowe

Mogą być połączone z kluczem płaskim lub w wersji podwójnej. Charakteryzują się przede wszystkim tym, że posiadają otwór na śrubę. Ze względu na 12-kątny profil głowicy zapewniają szybkie i bezproblemowe odkręcanie. Podczas zakupu kluczy oczkowych, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich rozmiar. Najczęściej stosowane są klucze 13 mm i 21 mm, jednak z pewnością każdemu majsterkowiczowi przydadzą się rozmiary od 8 mm do ponad 20 mm. Istotna jest budowa oczka, wyróżniamy bowiem typowy klucz oczkowy prosty, a także otwarty. Aby zadbać o komfort odkręcania, warto wybrać odpowiednią rękojeść. Zgodnie z prawami fizyki, im są dłuższe, tym łatwiej jest odkręcić dany element. Jednak mniejsze klucze są również częstym zjawiskiem, chociażby ze względu na to, że są bardziej dostępne w trudnych miejscach. Ciekawym rozwiązaniem jest klucz z grzechotką, dzięki czemu nie trzeba go zdejmować i zakładać wielokrotnie, w trudno dostępnych miejscach.

 

Klucze nastawne

Są to oczywiście doskonale znane klucze francuskie, angielskie, szwedzkie czy „żabki”. Francuski i angielski klucz jest idealny do odkręcania śrubek, natomiast dwa ostatnie służą głównie do odkręcania rur. Są bardzo uniwersalne, dlatego też każdy majsterkowicz powinien zaopatrzyć się w tego typu narzędzia.

 

Klucze nasadowe

Jak sama nazwa mówi, klucze nasadowe posiadają nasadkę z sześciokątnym otworem. Jest on przeznaczony zarówno do odkręcania jak i dokręcania śrub. Końcówki znajdują się na prostym do użycia pokrętle. Co ciekawe, może mieć różne rękojeści, np. z grzechotką, w kształcie litery T. Ze względu na różne pokrętła i wiele końcówek, nadają się do użycia właściwie w każdych warunkach, dlatego też są niezbędnym elementem w każdym domowym warsztacie.

 

Klucz imbusowy

Są to klucze typowo dostosowane do odkręcania śrub z sześciokątnym otworem. Mają kształt charakterystycznej litery L, często dołączane są chociażby do zestawów meblowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *