Wyrzynarka – rodzaj elektronarzędzia o posuwisto zwrotnym ruchu piły przeznaczonej głównie do cięcia drewna, ale również świetnie nada się do miękkich metali oraz tworzywa sztucznego. W zależności od materiału należy dobrać dobry rodzaj piłki do cięcia. Wyrzynarki często używa się do cięcia nieregularnych krzywych kształtów. Narzędzie jest poręczne i łatwe w użytkowaniu. Sprzęt posiada też regulację szybkości cięcia co jest przydatne w przypadku cięcia cienkiego tworzywa sztucznego, żeby go nie uszkodzić. Niektóre wyrzynarki posiadają opcję dołączenia rury z workiem gdzie przy cięciu niektórych tworzyw służy do odprowadzania od pociętego materiału resztek. Wyrzynarka jest bardzo przydatna podczas domowych remontów. Dzięki niej mamy ułatwione zadanie podczas montowania podwieszanego sufitu. Takim sprzętem przetniemy też bez problemu płytę G-K oraz styropian. 

Rodzaje brzeszczotów do wyrzynarek

Brzeszczot do wyrzynarek można podzielić na trzy grupy:

  • Typu T z jednym noskiem
  • Chwyt Uniwersalny ¼ cala
  • Typu 2T z dwoma wypustkami

Brzeszczoty można też podzielić ze względu na rodzaj ciętego materiału:

  • HCS,CV – wykorzystywany jest do cięcia drewna, płyt pilśniowych oraz tworzyw sztucznych. Wykonany jest ze stali nierdzewnej.
  • HSS – służy do cięcia drewnopodobnych elementów np. cienkiej blachy stalowej. Wykonany jest ze stali nierdzewnej stopowej.
  • HM,TC – potrafi ciąć bardzo twarde materiały np. stal nierdzewna, gips. Wykonany jest z bimetalu.

Ważne parametry

Moc nominalna – do zastosowań amatorskich optymalna moc to 500 – 600 w. Natomiast profesjonaliści na co dzień korzystają już z urządzeń, które posiadają moc powyżej 600 w. 

Liczba ruchów brzeszczotu na minutę – im większa tym szybciej i precyzyjniej tniemy, jednak jak już zostało wspomniane łatwiej można uszkodzić materiał gdy jest on cienki np. tworzywo sztuczne.   

Możliwa grubość cięcia – wartość dla każdego materiału jest inna. Dla drewna dochodzi ona nawet do 140mm. 

Długość skoku brzeszczotu – im jest większa tym jest ona lepsza. Może ona osiągać nawet 26mm. 

Co można wyciąć z drewna przy pomocy wyrzynarki?

Prezent dla dzieci – jednym z pomysłów mogą być puzzle, klocki, jakiś to do autka sterowanego na pilota, albo zabawki w formie zwierząt, które można ciągnąć biegnąc. Jeśli elementy, które będziemy wycinać będą zakrzywione jeśli będzie taka potrzeba można je przetrzeć papierem ściernym. Jeśli płyty drewniane są odpowiednio grube możemy też wykonać własną wersję jengi lub inną znaną grę planszową, która posiada elementy drewniane. 

Dla ukochanej/ukochanego –  dobrymi pomysłami mogą być podkładka pod kubek, tacka na jedzenie, można też wyciąć wyrzynarką wcześniej naszkicowane serce i wypalić lutownicą napis. Można też przygotować  półki pod doniczki z kwiatami, które wkręcimy do płyty z drewna i zamontujemy na ścianie.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *