W warsztacie, w trakcie oraz pod koniec pracy niejednokrotnie jest chaos, natomiast urządzenia są w nieładzie.
Zazwyczaj brakuje nam czasu, lub po prostu chęci, aby o nie odpowiednio zadbać. W źle zmagazynowanym, mokrym miejscu, bądź miejscu do jakiego np. poprzez płyty stropu dostaje się woda, urządzenia niszczą się oraz zachodzą rdzą. Oczyszczanie oraz przecieranie każdego z osobna, może wykazać, nie jedynie niezwykle długie, lecz również frustrujące.

 

Co należy wiedzieć o rdzy?

Korozja występuje na przestrzeni metali i ich stopów, natomiast również pozostałych produktów (na przykład betonu oraz drzewa) na skutek elementów środowiskowych. Rdza metali polega między innymi na tworzeniu się związków syntetycznych metalu z pierwiastkami otoczenia (tlenki, siarczki). Zatem żelazo rdzewieje, mosiądz oraz miedź pokrywają się śniedzią, srebro czernieje. Rdzy można przeciwdziałać, wykorzystując właściwe farby, warstwy z tworzyw syntetycznych, właściwe powłoki ochronne tlenkowe bądź fosforanowe.

 

Działaj, kiedy zobaczysz pierwsze cechy rdzy

Ogromna wilgoć powietrza zazwyczaj będąca w garażach oraz zakładach, gdzie trzymane są urządzenia, stwarza warunki sprzyjające postępowi korozji. Sukcesywnie uszkadza ona metalowy obiekt, powodując, iż z czasem przestaje on być przydatny. Wykwity stają się ponieważ na tyle duże, że jego wytrzymałość daje wiele do życzenia. Tak „uszkodzone” urządzenie nie winno być stosowane, ponieważ niekorzystnie oddziałuje na wygodę oraz bezpieczeństwo pracy.

 

rdza

 

Skuteczna pielęgnacja narzędzi

Pilniki oczyszczamy z wiórów za pomocą drucianej szczoteczki, ruchami równoległymi do układu zębów. Do oczyszczania pilnika wykorzystujemy również metalowego szpikulca, wykonanego z miękkiego metalu (np. mosiądzu bądź miedzi). Zupełnie nie należy, by oczyścić pilnik, uderzać nim o odmienny obiekt, gdyż możemy zniszczyć jego zęby bądź chociażby go złamać. W wypadku młotków należy dbać o to, aby były suche, natomiast na obuchu nie pojawiła się korozja. Istotne jest również właściwe trzymanie urządzeń.

 

Eliminowanie zabrudzeń

Przyrządy, po zastosowaniu i po ukończeniu prac są zwykle niezwykle brudne, przykryte wodą, glebą lub żywicą. Jeśli nie zostaną bardzo dokładnie z nich wyczyszczone, prawie na pewno wda się korozja bądź zacznie gnicie. Zabrudzeń można pozbywać się za pomocą myjki ciśnieniowej czy ściereczki, jaka wyeliminuje ziemię oraz wilgotność. W wypadku zanieczyszczenia żywicą przydatne mogą wykazać się rozcieńczalniki lub alkohol. Pilniki winno oczyszczać się z wiórów za pomocą drucianej szczoteczki, robiąc ruchy równoległe do układu zębów. Można w tymże celu wykorzystać również metalowego szpikulca wykonanego z miękkiego metalu, np. mosiądzu bądź miedzi.

Gdy na urządzeniach metalowych pojawiła się rdza, usuwamy ją papierem ściernym o delikatnym uziarnieniu bądź drucianą szczoteczką, natomiast potem zaatakowane miejsca smarujemy odrdzewiaczem bądź specjalistycznym środkiem antykorozyjnym. To niezwykle istotna czynność, ponieważ ogranicza dostęp tlenu, jaki wchodzi przecież w reakcję z żelazem. Możemy skorzystać z wszechstronnych środków, jakie nie jedynie likwidują zabrudzenia oraz korozję, lecz również chronią przestrzeń przed rdzą.

Podobny artykuł:

https://najlepszenarzedzie.pl/przechowywanie-i-organizacja-narzedzi/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *