Rynek oferuje wiele rodzajów narzędzi do cięcia drewna. Niezależnie, czy są to piły ręczne, pilarki czy strugarki, ich głównym celem jest przygotowanie drewna do ostatecznego wykończenia. Od klasy urządzenia i jego odpowiedniego użycia zależy jakość powierzchni obrabianego materiału oraz jego wytrzymałość w przyszłości. Im częściej używa się danego narzędzia, tym lepsza powinna być jego trwałość i wykonanie. Decydują one nie tylko o jakości wykonanej pracy, ale także o bezpieczeństwie użytkownika. W przypadku cięcia materiałów najczęściej używa się pilarki i piły elektryczne – płatnice, otwornice, piły kabłąkowe oraz grzbietnice.

Do czego służą pilarki tarczowe?

Są to elektronarzędzia, które służą do przecinana powierzchni drewnianych, tworzyw sztucznych, ceramiki oraz niektórych metali. Wykorzystuje się je przy budowie szkieletów dachowych, przy cięciu więźby dachowej oraz desek i blatów w kuchni. Pilarki są zdolne przecinać materiały o grubości do 85 mm, zależnie od używanego modelu. Charakteryzują się dużą mocą silnika i parametrami umożliwiającymi cięcie nawet najtwardszych materiałów. Ważne, aby przed podjęciem pracy dobrać odpowiednią ilość obrotów tarczy do materiału. Jest to bardziej istotne przy cięciu metali i tworzyw sztucznych, które wytwarzają większą siłę tarcia niż drewno. Kształt zębów piły ma decydujący wpływ na przeznaczenie narzędzia. Gdy tarcza posiada zęby na przemian skośne, to będzie świetna do cięcia wzdłużnego i poprzecznego. Tarcza o zębach trapezowych i płaskich jest idealna do drewna twardego, laminatów i tworzyw sztucznych. Kolejną zasadą jest dobieranie tarczy według twardości materiału – im twardszy i cieńszy materiał, tym więcej zębów ma tarcza. Większe zęby w tarczy to szybsza, ale mniej precyzyjna praca.

Jak należy używać pilarek?

Przed zakupem odpowiedniego modelu powinno się zorientować, jaka jest największa szerokość materiałów przeznaczonych do cięcia. Jest to spowodowane tym, że zbyt duże elementy nie będą mogły być objęte pracą urządzenia. Odpowiednia regulacja głębokości cięcia pozwala zmniejszyć opory podczas pracy i pozwala zwiększyć jej tempo. Wykonuje się to poprzez wysunięcie tarczy ze stopki. Materiał powinien być stabilnie ułożony, najlepiej na deskach, które będą leżały prostopadle do kierunku cięcia. Urządzenie należy zawsze dosuwać do ciętej powierzchni po włączeniu silnika. Jeśli w trakcie pracy pilarki pojawi się lekki opór to należy w niewielkim stopniu zwiększać dystans i skracać go po uzyskaniu pożądanego efektu.

Dodatkowe funkcje

Współczesne modele pilarek posiadają wiele zaawansowanych funkcji. Umożliwiają podłączenia króćca, do którego można dodać zasysacz pyłu. W ten sposób unika się niepotrzebnego zapylenia przy pracy. Kolejną funkcją jest wskaźnik laserowy, pozwalający na łatwe wyznaczenie precyzyjnej linii cięcia. Współczesne modele pilarek umożliwiają  przecinanie materiałów pod różnymi kątami i w kilku płaszczyznach. Jest to możliwe dzięki regulacji tarczy tnącej o 45 stopni w obu kierunkach. Po zastosowaniu blokady nie trzeba się martwić o właściwe ułożenie pilarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *